Откриха първата пещера на Луната
Държавите винаги са се надпреварвали да установят постоянно човешко присъствие на Луната, но ето, че сега това не е много далеч от възможното, защото учените са открили пространство наподобяващо пещера на луната.
Лоренцо Бруцоне и Леонардо Карер от Университета на Тренто в Италия открили пещера на Луната, като използвали радар, за да проникнат в отвора на яма на скалиста равнина, наречена Mare Tranquillitatis. Според тях дупката се вижда се с невъоръжено око от Земята и се намира на също мястото, където Аполо 11 кацнал през 1969 г.
Най-близкият еквивалент на Земята биха били вулканичните пещери в Лансароте, Испания, обяснява проф. Карер, добавяйки, че изследователите са посетили тези пещери като част от работата си.
„Наистина е вълнуващо да направим тези открития и погледнем тези изображения. Знаейки, че сме първите хора, които са открили нещо подобно“, казва проф. Карер.
‚,100 м дълбочина - това може да бъде идеално място да изградим постоянна база. И със сигурност не е единствената пещера скрита в „подземния свят‘‘‘‘, казват двамата учени.
След като проф. Бруцоне и проф. Карер разбрали колко голяма е пещерата. Те осъзнали, че наистина може да бъде добро място за лунна база.
„В края на краищата животът на Земята е започнал в пещери. Така че има смисъл хората да живеят в тях и на Луната“, допълва те.
Пещерата все още не е напълно проучена. Изследователите се надяват, че проникващите в нея радари, камери или дори роботи могат да бъдат използвани за нейното картографиране.
Хелън Шарман, първият британски астронавт, пътувал до космоса, също споделя мнение. Новооткритата пещера е добро място за база. Той казва, че хората потенциално биха могли да живеят в подобни „лунни ями“ след 20-30 години. Но според него, тази пещера е толкова дълбока, че може да се наложи астронавтите да се спуснат с въже. И да използват „реактивни раници“, за да влязат в нея.
Учените смятат, че вероятно има пещери на Луната още от преди около 50 години. До този момент обаче, все още нищо не е било открито. Проф. Бруцоне и проф. Карер вече направиха тези твърдения. Въпреки че трябва да се направят още много изследвания, за да се разбере пълният мащаб на пещерата.
„Имаме много добри изображения на повърхността – с разделителна способност до 25 см – можем да видим местата за кацане на Аполо – но не знаем нищо за това какво се крие под повърхността. Има огромни възможности за открития“, каза Франческо Сауро, координатор на Тематичния екип за планетарни пещери на Европейската космическа агенция, пред BBC News и допълни, че подобни изследвания могат да помогнат за изследването на пещери и на Марс в бъдеще, а това от своя страна може да отвори вратата за намиране на доказателства за живот на Марс.
Лунната пещера може да е полезна за хората, но учените също подчертават, че може да помогне да се отговори на фундаментални въпроси за историята на Луната и дори нашата слънчева система, защото скалите вътре в пещерата няма да бъдат толкова повредени или ерозирани от космическото време, така че те могат да осигурят обширен геоложки запис, датиращ от милиарди години.