„Хизбула“, след като понесе сериозни удари от израелските военни, включително смъртта на своя лидер Сайед Хасан Насрала, създаде ново военно командване, което да ръководи нейните действия в Южния Ливан. Тази стъпка идва след три седмици от тежки израелски въздушни атаки и инвазия на сухопътни сили в района, като основната цел на Израел е да изтласка „Хизбула“ от границата.
Командният център ръководи ракетния обстрел и наземните операции, въпреки че групировката е загубила част от арсенала си и е претърпяла сериозни разрушения. Въпреки това, бойците продължават да получават заповеди и да се сражават с израелските сили, които напредват в Южен Ливан с целта да осигурят своята граница.
Израелската армия съобщи за влизането на сухопътни сили в Ливан на 1 октомври, като командоси и бронирани части започнаха да настъпват в района. Според израелски източници, силите на „Хизбула“ използват обширна мрежа от тунели, изградени след войната през 2006 г., за да се защитават и организират атаки срещу израелските части. Тези тунели, за които се твърди, че се простират на стотици километри, са в основата на тактиката на „Хизбула“ за продължителна партизанска война.
Въпреки загубите и унищожаването на част от инфраструктурата и командната структура на „Хизбула“, групировката все още разполага с мощни оръжия, включително прецизни ракети, които засега не е използвала.
Според наблюдатели, „Хизбула“се подготвя за дълга война на изтощение, запазвайки тези ракети за по-късен етап на конфликта, за да избегне масови израелски удари върху критични инфраструктури в Ливан. Анализатори смятат, че запазването на ракетния потенциал е част от стратегията на групировката да избегне ескалация, която може да доведе до още по-големи разрушения в страната.
Според Авраам Ливайн, анализатор в израелския мозъчен тръст Алма, „Хизбула“остава силно и добре подготвено военно образувание, способно да се съпротивлява на настъпващите израелски сили. Въпреки че командната структура на групировката е сериозно повредена, бойците продължават да изпълняват заповеди от централното командване и да използват гъвкава тактика на фронта. Ливайн предупреждава, че въпреки загубите, „Хизбула“ остава "същата мощна терористична армия".
Битките в Южния Ливан се водят в условията на труден терен, където израелските войски срещат засади и използването на противотанкови оръжия като руските Корнет ракети. Израелските сили се сблъскват с мрежа от тунели, използвани от специалните части на „Хизбула“ за изненадващи атаки и бързо изтегляне. Според полеви командир на „Хизбула“, тунелите са „основата на битката“ и са изграждани години наред за подготовка на този вид конфликт.
Въпреки че израелските военни успяха да унищожат значителна част от арсенала на „Хизбула“, включително хиляди ракети, анализаторите предупреждават, че групировката все още разполага с голям запас от оръжия и бойци. Според западни дипломати, около 25% от ракетния капацитет на „Хизбула“ е унищожен, но Иран вече е предложил помощ за възстановяване на запасите на своя съюзник, въпреки логистичните затруднения по доставките.
Бъдещето на конфликта остава неясно, но мнозина наблюдатели очакват дълъг и изтощителен конфликт, в който „Хизбула“ ще се опита да използва всяка възможност за нанасяне на удари по израелските сили, докато избягва масивни въздушни удари срещу Ливан.
Източник: reuters.com
Превод и редакция: Mediamall