По този повод Панихида ще бъде отслужена в деня на Тракия, в храм „Св. Николай Софийски“, гр. София, за трагично загиналите тракийски българи.
Но освен с триумфа Денят на Тракия е и ден на скръбта по стотиците хиляди българи. Само няколко месеца по-късно през лятото на същата 1913 г. са прогонени от турската армия от родните си домове в Одринска Тракия.
На 22 февруари 1918 г. умира големият войвода Панайот Хитов.
Разорението на тракийските българи през 1913 е геноцид и етническо прочистване на българското население в южната част на областта Тракия по време и скоро след Междусъюзническата война.
Етническото прочистване е било насочено против 300 000 българи. Убитите тракийски българи се оценяват да са 50 000-60 000. Това е 20 % от българското население в Тракия. Останалите българи християни са прогонени.
Православната църква чества Събор на Св. Архангел Гавриил.
Денят на Тракия е празник и на Съюза на тракийските дружества в България (СТДБ) – организацията, която обединява в своите редици потомци на тракийските българи. За тракийци датата 26 март е символ на борбата за свобода и готовността за саможертва, ден за прослава на загиналите герои, но и паметен ден за преклонение пред жертвите, загинали за осъществяването на националния идеал.
По предложение на СТДБ 26 март е обявен за Ден на Тракия и официален празник с постановление № 62 /2006 г. на Министерски съвет на Република България.