Министърът на отбраната Борис Писториус заяви пред репортери по време на събитие в Бавария, че предоставените безпилотни летателни апарати „се направляват и поддържат от изкуствен интелект“ , както и че могат да „ премахнат електронната защита на противника“.
Безпилотните самолети „могат да бъдат доставени много бързо“ и могат да бъдат „използвани на 30-40 километра зад фронтовата линия и да поразяват бойни постове, логистични центрове и други цели“, каза Писториус.
През юни Берлин обяви намерението си да достави безпилотни самолети на Украйна.
Въпреки че безпилотните летателни апарати бяха наречени от германските медии „мини-Таурус“, правителството внимателно подчерта, че те нямат същия обсег.
„Това са тактически безпилотни летателни апарати с ограничен обсег“, заяви говорителят на Министерството на отбраната Натали Йенинг пред репортери на правителствена пресконференция в понеделник.
„Няма никаква връзка със системата „Таурус“, както беше очертано в някои медийни публикации“, добави тя.
Правителството подчерта, че позицията му е непроменена, въпреки решението на президента на САЩ Джо Байдън да разреши на Украйна да използва американски ракети с голям обсег за поразяване на цели на територията на Русия.
Вицеканцлерът и министър на икономиката Роберт Хабек, който ще води партията на Зелените на предсрочните парламентарни избори през февруари, заяви, че ако беше канцлер, щеше да достави системата „Таурус“ на Украйна.
Основната опозиционна партия, консервативният Християндемократически съюз (ХДС), който в момента води в проучванията на общественото мнение, също заяви, че подкрепя изпращането на ракетите в Киев.