Най-новият орган на ЕС – Агенция за борба с прането на пари, ще бъде базирана в германския финансов център Франкфурт. Това съобщи „Ройтерс“, като се позова на ротационното белгийско председателство на съвета.
Преди това Брюксел нямаше правомощия в целия ЕС за контрол на мръсните пари. Разчиташе на националните регулатори, за да наложат правилата си. Въпреки това държавите членки невинаги сътрудничеха.
Белгийското председателство заяви в X, че агенцията ще играе ключова роля в борбата с незаконните финансови дейности, прането на пари и финансирането на тероризма. Тя ще има повече от 400 служители и ще започне работа в средата на 2025 г.
„AMLA ще промени играта в борбата с мръсните пари в ЕС“. Това увериха съдокладчиците по избора на седалище за агенцията от страна на ЕП. Това са евродепутатите Емил Радев (ЕНП, България) и Ева-Мария Попчева („Обнови Европа“, Испания).
Двамата заявиха, че агенцията „ще контролира най-рисковите финансови субекти.
Ще наблюдава нефинансовия сектор и ще играе решаваща роля в избягването на наложени финансови санкции“.
Европейският комисар по финансовите услуги Мейрид Макгинес каза, че съгласно реформата нови категории компании ще бъдат обхванати от правилата. Например, това са футболните клубове.
„Ние смекчаваме рисковете, свързани с големи суми пари в брой в рамките на лимита от 10 хил. евро. В същото време се занимаваме с рисковете, породени от криптовалутите и анонимността, които те допускат“, каза тя=
Изборът на Франкфурт е първият случай, когато страните – членки и Европейският парламент, избират заедно седалище за европейски орган.
Германската финансова столица беше предпочетена пред осем други кандидати: Брюксел, Дъблин, Мадрид, Париж, Рим, Рига, Вилнюс и Виена. България, която е единствената държава от ЕС, която не дава домакинство на европейска агенция, не участва в надпреварата
Регламентът за създаването на AMLA е част от по-широк пакет от закони за реформиране на рамката на ЕС за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма.
Сега, след като целият пакет е временно договорен между парламента и съвета, той трябва да бъде официално приет и от двата. Това трябва да се случи преди да може да влезе в сила. Очаква се парламентът да гласува окончателното му одобрение на 22 – 25 април.