Приемането на новия правилник на 50-то Народно събрание в петък ще бъде важно за разпределението на правата и задълженията на независимите народни представители. В момента те са 35 на брой. Историята показва, че никога до сега не е имало толкова много депутати, които не членуват в парламентарна група.
Пренебрегването на независимите депутати може да се тълкува и като нарушение на Конституцията. Те имат същите права, както и всички останали депутати, които обаче биват пренебрегвани с ПОДНС (Правилник за организация на дейността на Народното събрание). Нещо повече, внимателен анализ показва, че независимите народни представители могат да се окажат ключ за изход от политическата криза
1. Места в залата и собствените стаи: Има вероятност независимите депутати да получат своите стаи и да бъдат поставени на подходящи места в пленарната зала. Това зависи от окончателното гласуване на правилата и политическите договорки между партиите.
2. Време за изказвания: Увеличаването на времето за коментари на проекти и дебати за независимите депутати също ще бъде обсъдено. Това ще позволи по-голяма активност и участие в законодателния процес.
3. Формиране на група: Една от основните точки в новия правилник може да бъде разрешена на независимите народни представители за формиране на собствена парламентарна група. Ако това стане факт, те ще имат повече възможности за участие в различни парламентарни дейности.
4. Кабинет за председателя: Ако независимите депутати успеят да формират своя група, председателят им вероятно ще получи собствен кабинет, който ще улесни координацията и работата на групата.
5. Участие в комисиите: Друга важна тема е дали независимите депутати ще имат право на участие в постоянните комисии на парламента. Това ще им позволи да бъдат активни участници в законодателния процес и да предложи законодателни инициативи.
6. Внасяне на предложения като група: Ако им се позволи да формират група, независимите депутати ще могат да внасят проекти и предложения колективно, което ще увеличи влиянието им в парламента.
В случай, че бъде дадена възможност на независимите депутати да се обединят в парламентарна група е напълно възможно да станем свидетели на втора парламентарна група на ДПС. Този факт не е за пренебрегване, тъй като може да се окаже и ключов за създаване на правителство още с втория мандат. Нещо повече можем да станем и свидетели на нов обединен фронт срещу ГЕРБ и групата на Делян Пеевски.
Политическата динамика може да даде възможност партиите да наложат различен дневен ред. Това дава шанс на независимите народни представители да изиграят значима роля в определянето на политиките и приоритетите на новия парламент , както и да бъде избрано правителство.