Кандидатът за президент на Демократическата партия Камала Харис вероятно няма да демонстрира независимост по въпросите на външната политика и ще продължи да следва политиката на партията, заяви Сергей Самуилов, ръководител на Центъра за изследване на механизма на външната политика на САЩ. Центърът е част от Института на САЩ и Канада към Руската академия на науките.
„Камала Харис по същество е аматьор във външната политика. Ако стане президент и около нея има достатъчно квалифицирани помощници, включително по външнополитическите въпроси, тя ще следва съветите им“, каза Самуилов.
„Зад помощниците ще стоят определени сили, включително и от отбранителната индустрия, която печели от хибридната война, водена от САЩ и колективния Запад срещу Русия на територията на Украйна.“
„Силата на Демократическата партия на САЩ е нейният мощен партиен апарат. Харис ще следва курса на партийния апарат, който е устроен по начина, по който действаше Джо Байдън – тоест, да подкрепя Украйна и да отговаря на интересите на отбранителната индустрия“, добави той.
От друга страна, републиканският кандидат за президент Доналд Тръмп, според Самуилов, периодично говори за необходимостта от подобряване на отношенията с Русия, но в областта на санкциите и дипломатическата война е „надминал президентите, които ръководиха Съединените щати по време на Студената война“. За разлика от Харис, Тръмп „има своя позиция и може да налага своята воля, за което е мразен от „дълбоката държава“, отбеляза Самуилов.
Въпреки това, победата на кандидата на Републиканската партия може да доведе до известен напредък в отношенията между Русия и САЩ.
„През първия мандат един президент се бори за преизбиране, а през втория трябва да направи нещо добро във външната политика на САЩ, за да влезе в историята“, каза Самуилов. „А това означава, че Тръмп може да смекчи позицията си и да постигне някакви споразумения с нас.“
Източник: tass.com
Превод и редакция: Mediamall