22,4-милионното население на Сирия се състои предимно от сирийски араби (88%). Кюрдите съставляват втората по големина група (~2 милиона) с малцинства като арменци, асирийци и туркомани.
Мюсюлманите съставляват 90% от населението - 72% сунити, 13% алауити, с друзи и исмаилити сред останалите. Християните, православни и католици, са под 10%.
Арабски сунити: Тази група е широко разпространена в цяла Сирия и настоящата власт твърди, че представлява техните интереси.
Арабски шиити: Съставляващи 1-2% от населението, арабските шиити живеят предимно в Дамаск, Алепо и Хама. Те се противопоставят на сунитското господство, подкрепят партията Баас, ръководена от Хафез ал-Асад и неговия син Башар ал-Асад, и се застъпват за близките връзки на Сирия с Иран.
Арабски алауити: Приблизително 3 милиона алауити живеят основно в района на Латакия. Исторически потиснато малцинство, те придобиха известност при режима на Асад и традиционно подкрепяха партията Баас.
Християни: Преди гражданската война арабите, арменците и асирийските християни съставляваха около 10% от населението на Сирия. Техният брой обаче значително е намалял от 2011г., когато ИДИЛ се наложи, и в момента няма точни данни. Преди възхода на ИДИЛ повечето християни живееха в Дамаск и Алепо, като някои се преместиха в Латакия по време на конфликта.
Кюрди: Основно разположени в регионите Хасака и Ракка близо до турската граница, кюрдите се стремят към автономен Кюрдистан, цел, на която се противопоставят Турция и сирийските управляващи. По време на гражданската война те създадоха Сирийските демократични сили (SDF), които получиха подкрепа от Съединените щати. SDF понастоящем контролира райони, независими от Дамаск, и се съпротивлява на водените от сунити правителствени сили.
Друзи: Концентрирани в Южна Сирия (по-специално в Ал-Сувейда, Кунейтра и Голанските възвишения), друзите първоначално подкрепят партията Баас. Сега обаче те търсят по-голяма автономия поради сунитските възприятия за тях като за „врагове“ и „сътрудници на Израел“.
Туркомани (туркмени): Тази малка тюркска група живее предимно по турско-сирийската граница и в провинция Алепо. Обединени с Турция, те създадоха Сирийското демократично туркменско движение и са въвлечени в конфликт както със сирийската армия, така и с водените от кюрдите SDF.