Оттам наднича и една доста скандална особено в контекста на последните международни събития китайска връзка на двамата довчерашни първи управници на България Петков и Василев, финиширала помпозно с участието на президента Румен Радев, посещението му в Китай, раздаването на високи държавни отличия на китайски дейци, отпускане на мощна кредитна линия в Българската банка за развитие и безвъзмездното отдаване на огромен терен близо до китайското посолство в София. Тази внезапно избуяваща и процъфтяваща българо-китайска дружба обаче поне засега безследно е пометена от Ковид-пандемията през 2020 г.
Но преди да пусне първите си кълнове на роден терен, тя е предшествана от появата на уникалния с огромния си за тази нация ръст китайски гражданин Чан Чанян, към когото сравнително прясно обосновалите се в България двама „харвардци” мощно се устремяват. И толкова бурно жадуват да се запознаят с него, че правят това по късни доби в родното село Брестовица. Там хасковският интелект Асен Василев предлага на китаеца да инвестира в бившето военно летище в Стара Загора и други подобни опции за влагане на пари.
До 2014 г. Асен Василев вече е успял да се скара с бившия си съдружник във фирмата „Евърбред” Мортен Лунд и да продаде софтуеъра на компанията на китайци за неизвестна, но доста значима сума, към която Кирил Петков е присъединен като комисионер, а двамата се сдобиват с луксозен офис на столичния бул. „Васил Левски” в кооперация на небезизвестния ромски барон Киро Японеца. По непотвърдени данни тази продажба става възможна именно след запознанството на Кирил Петков и Асен Василев с Чанян.
Така се стига и до спечелената от „Консорциум Хайнан Пловдив Еърпорт Инвестмънт” концесия за летище Пловдив през 2018 г., за което е предвидено да стане голям карго център, а интересът към летището на китайците е обяснен със стратегическото му положение по „Пътя на коприната”. Те искат летището, за да може там да пристигат пратките на замислените тогава компании „Шейн” и „Тему”, залели света с евтините си и некачествени стоки.
Консорциумът на „Хайнан” е представляван от Асен Василев. Той печели конкурса, на който предлага 79 млн. долара инвестиции срещу „Тракия икономическа зона” и ПИМК, оферирала 65,5 долара инвестиции. Зад нея обаче се твърди, че стои ексцентричният бизнесмен Ивайло Пенчев, собственик на „Уолтопия”, който по време на Ковид-пандемията направи целево дарение на аспиратори на Александровска болница с приоритет за неговите служители, но възмутените лекари го отхвърлиха. Печелившият китайски консорциум получава концесията за 35 години.
Версията за този развой е повече от неприемлива. Разпространява се слуха, че тъй като шефът на въпросния консорциум Ван Цзян е паднал от високо в Прованс, Франция, и е загинал, бизнес структурата се оттегля от по-нататъшната си дейност в Пловдив. Спецовете са категорични, че това са „пълни глупости”, тъй като в Китай няма частни компании и всеки шеф може незабавно да бъде заменен от държавата с друг. И многозначително добавят, че най-вероятно нашите служби никога не биха допуснали китайско господство върху такъв стратегически обект, какъвто е Летище Пловдив и са взели необходимите мерки това да не се случи, горещо посъветвани и от партньорските си колеги.
Сходен скандал избухна през същата 2018 г. и за концесията на преименуваното наскоро от летище София на летище „Васил Левски”, към която апетит проявява турска фирма. Тогавашната евродепутатка на БСП Елена Йончева обясни неприемливостта на тази възможност с това, че въпросната фирма ще съсипе летището ни като конкурент. Истината обаче е друга и също е свързана с опазването на стратегически за националната ни сигурност обект, какъвто е столичния аеропорт, издават запознати. Така концесията се печели от международна компания, свързана у нас с Кирил Домусчиев.
6tkdlo
pc557n
6ly7l5
nr13gk
???? Ticket; + 0,75337098 BTC. Get > https://graph.org/GET-BITCOIN-TRANSFER-02-23-2?hs=3f870f901b4c7773d52c3d0009fae0da& ????
25.03.2025 05:4254cse3