09 Декември
София 9 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Банките в ЕС са атакувани заради финансиране на компании, унищожаващи екосистеми

26/03/2024 15:47
банките атакувани заради финансиране компании унищожаващи екосистеми
Банки, включително Santander, BNP Paribas и Deutsche Bank, са сред финансовите институции, обвинени във финансиране на компании, унищожаващи екосистеми

Няколко големи европейски банки потенциално биха могли да допринесат за унищожаването и изчезването на екосистемите. Според проучване, публикувано от Milieudefensie (Приятели на Земята - Холандия), Greenpeace International и Harvest.

Проучването, наречено „Разрушаване на екосистемата, финансирана от ЕС“, използва данни от Profundo, независима изследователска организация.

Докладът е подписан от няколко други неправителствени организации (НПО), включително Oro Verde, Rainforest Action Network и Асоциацията на етичните акционери.

Той подчертава как европейските банки са отпуснали около 256 милиарда евро. Финансирани са организации, излагащи на риск савани, гори и различни други критично застрашени екосистеми след Парижкото споразумение за климата през 2015 г.

Промишленото селско стопанство е обвинявано за увреждане на екосистемите

Тези компании са направили това главно чрез промишленото земеделие, особено производството на стоки като каучук, соя, палмово масло, говеда и дървен материал. В момента ЕС е на второ място след САЩ по отношение на финансирането на тези сектори, за които е доказано, че увреждат значително екосистемите.

Някои от компаниите, посочени в доклада, са Cargill, JBS и Sinar Mas, наред с други. Докладът също така разглежда кои европейски финансови институции предоставят финансова подкрепа на тези компании и сектори.

Издателите на доклада призовават за по-строги регулации на ЕС, за да се надяваме да се ограничи потокът от средства към корпорации, които вредят на природата, както и да се принуди финансовият сектор да вземе предвид световните цели за биологичното разнообразие и климата в процеса на вземане на решения.

Сигрид Детерс, активист за биоразнообразието в Грийнпийс Нидерландия, каза в прессъобщение. „Европа има високо мнение за себе си за опазването на климата и природата, но гледа на другата страна. Докато нейните банки наливат пари в компании, свързани с масово унищожаване на природата и свързаните с това нарушения на човешките права.

„Има ясен модел, връзките на финансовия сектор на ЕС с унищожаването на екосистемите са широко разпространени. Не можем да се борим с климатичната криза и екологичния колапс, докато в същото време финансираме изчезването.“

Кои европейски банки финансират унищожаването на природата?

Докладът посочва ABN Amro Bank, Santander, BNP Paribas, ING Group, Deutsche Bank, Allianz Group, Credit Agricole, Group BPCE, Societe Generale, DZ Bank Group, Rabobank и Nordea Bank. Това са банките, които са финансирали сектори и компании, поставящи природата в опасност.

Тези банки представляват около 22% от целия световен кредит, предоставен на големи компании в горните сектори между 2016 г. и началото на 2023 г.

Приблизително 86% от този кредит идва от банки в Германия, Испания, Франция и Холандия. Италия също е основен играч. Понастоящем пенсионните фондове, банките и мениджърите на активи в ЕС също представляват около 9,4% от световните инвестиции в сектори, за които се твърди, че вредят на природата.

Що се отнася до инвестициите на базирани в ЕС финансови институции в компании, които рискуват екосистеми. Германия, Франция, Холандия, Швеция и Финландия са водещите държави.

Банките и финансовите институции финансират компании като Cargill и Bunge, посочени в доклада. Които са два от най-големите търговци на няколко индустриални селскостопански продукта. Като царевица, соя, захар и какао, както и производни като храна за животни.

Конгломерати като Nestlé, Unilever и Danone също са посочени.

Два от най-големите производители на месо в света, Marfrig и JBS, също се финансират. Както и Sinar Mas и Royal Golden Eagle (RGE), важни производители на пулп и палмово масло.

Също така в прессъобщението на Грийнпийс Йонас Хълсенс, старши служител по политиката за горите и климата в Milieudefensie каза.

„Нашето изследване показва, че банките и инвеститорите не се променят доброволно. Те все още наливат милиарди евро в компании, които унищожават природата.”

„Горещите точки на биоразнообразието, жизненоважни за стабилността на климата, като тропическите гори на Амазонка, Югоизточна Азия и басейна на Конго или северните бореални гори, изчезват с тревожна скорост. ЕС спешно трябва да покаже лидерство, като регулира своя финансов сектор и спре потока на парите за нарушаване на климата и унищожаване на природата."

Прави ли достатъчно европейският закон срещу обезлесяването?

Напоследък ЕС прави повече, за да намали своя дял в глобалното обезлесяване и да се държи по-отговорен, когато става дума за унищожаване на екосистеми. Като прилага Регламента на ЕС за обезлесяването (EUDR), който задължава корпорациите да продават само законно произведени продукти без обезлесяване в ЕС.

Европейската комисия каза :  „На 29 юни 2023 г. Регламентът за продуктите без обезлесяване влезе в сила. Основният двигател на тези процеси е разширяването на земеделската земя. Което е свързано с производството на стоки като едър рогат добитък, дървесина, какао, соя , палмово масло, кафе, каучук и някои от техните производни продукти. Като кожа, шоколад, гуми или мебели.

„Като основна икономика и потребител на тези стоки, свързани с обезлесяването и деградацията на горите. ЕС е частично отговорен за този проблем и иска да поведе пътя към разрешаването му.”

„Съгласно регламента всеки оператор или търговец, който пуска тези стоки на пазара на ЕС или изнася от него, трябва да може да докаже, че продуктите не произхождат от наскоро обезлесена земя или са допринесли за деградацията на горите.“

Когато беше въведен за първи път като проект на закон, EUDR се сблъска със значителна реакция от компании и индустрии, които възразиха да се счита, че допринасят за природни щети. Няколко сектора като целулоза и хартия, соеви фуражи и месо твърдят, че техните сектори не са допринесли толкова много за унищожаването на екосистемите. И че каквито и малки щети да са нанесени, се обработват независимо от компаниите или секторите като цяло.

Много компании от дърводобивния и хранително-вкусовия сектор все повече лобираха сред вземащите решения в ЕС. Като се стремяха да гарантират, че регулаторните стандарти, засягащи техните сектори, са възможно най-меки и разрешителни.

Най-важното обаче е, че ЕС беше подложен на сериозна критика за това, че не успя да потърси отговорност от финансовия сектор. Когато става дума за финансиране на тези компании и сектори.

Джулия Бонди, старши горски активист в Global Witness, също каза в прессъобщението. „Доказателствата са силни и ясни: европейските банки продължават да финансират унищожаването на горите по света в размер на милиарди евро.

„И все пак финансовият сектор е изключен от закона на ЕС срещу обезлесяването. Което подкопава усилията за постигане на глобалните цели за климата и биоразнообразието. Време е ЕС да сложи спирачки на финансовите институции, които унищожават планетата.“

Понастоящем се очаква Европейската комисия да разгледа въздействието на финансирането върху деградацията и обезлесяването на горите. Ако е необходимо, да направи законодателно предложение до следващия юни.

По отношение на прегледа в доклада се казва. „Планираният преглед на EUDR, свързан с финансирането, предоставя критична възможност за напредък в дълго необходимите законодателни действия за предотвратяване на преки и непреки финансови потоци за унищожаване на екосистеми.

„ЕС трябва да въведе специфични задължения към финансовите институции. За да гарантира, че техните финансови потоци не допринасят пряко или непряко за преобразуването или деградацията на екосистемите. И разбира се, свързаните с това нарушения на правата на човека. Тези задължения следва да обхващат и други финансови услуги, като например застраховане.

„По-специално, тези задължения трябва да попречат на финансовите институции да предоставят финансови услуги. Особено на групи, чиито дейности представляват незначителен риск от принос към унищожаването на екосистемата. Така че тези групи да не могат да се възползват от финансовата система на ЕС.“

Превод и редакция: Mediamall

Източник: Euronews.com
Още новини четете в категория Бизнес
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

София Понеделник 09.12.2024 9 °C
Варна Понеделник 09.12.2024 16.2 °C
Бургас Понеделник 09.12.2024 14.2 °C
Пловдив Понеделник 09.12.2024 13.4 °C
Стара Загора Понеделник 09.12.2024 11.4 °C
Русе Понеделник 09.12.2024 9.7 °C
Благоевград Понеделник 09.12.2024 3.1 °C

Дневен хороскоп