Над 300 селища у нас са на воден режим. Засегнати са близо 500 000 души. Проверки показват, че водните резерви в язовирите са намелели спрямо миналото лято. У нас вече има водоеми на 2% от полезния си обем.
Севлиево и съседните села преминаха на воден режим.
„Има изготвен план по отношение подаване вода към земеделските производители. Всички заинтересовани по веригата са запознати със ситуацията. Говорил съм началника на кабинета на министър председателя, ръководството на „Напоителни системи” - София и министъра на околната среда и водите Петър Димитров. Взимат се мерки, от днес на място ще дойде мобилна лаборатория, която ще следи качеството на водата, нивата на кислород и всичко, което може да доведе до масов мор на рибата. Засега няма такива притеснения”. Това заяви в ефира на „Здравей, България” областният управител на Стара Загора Методи Марков.
Община Гълъбово обяви воден режим.
„Повишаване на температурата на Земята с един градус води до 7% намаление на количеството вода, която е на разположение. Трябва да има една единствена агенция или орган, който да се занимава с управлението и стопанисването на водите у нас. Нека напомня, че преди 10 години, благодарение на действията на Световната банка, имаше стратегия за развитие на водния сектор. Беше разписано, че за тогавашния период са необходими 12 млрд. лева, които да служат най-вече за нови водоизточници и ликвидиране на загубите на вода. Предвиждаше се 30-40% да дойдат от ЕС, а останалите от националния бюджет. Това не се случи”, твърди доц. Борислав Великов.
„Действително България има тежък проблем с координацията на управлението на водите. Не е въпросът просто да се създаде една структура и тя да стане „шапка” на останалите. В последната година се заговори сериозно как да се опазят водите в реките, езерата. Включително иновативни решения - да се изграждат плаващи соларни централи, които да намаляват изпарението от водни обекти”. Това обясни Юлиан Попов, бивш министър на околната среда и водите.