Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви от трибуната на парламента, че 4 години ГЕРБ и персонално той постоянно са правили отстъпки.
"Искат от първата политическа сила това, онова. Твърдите, че мълчим и нищо не правим, а сме били длъжни да правим, тъй като сме най-голямата политическа сила, в това НС. Е, като сме най-голямата политическа сила и предложихме кандидат за председател на парламента, защо тогава предпоследната и последната партия казват, че председателят не трябва да е от ГЕРБ?! Хайде тогава изберете си председател!"
"Направих всички компромиси и вие управялвахте! Подкрепих коалиционната реформа, като дори изгоних най-добрия ни юрист Чолаков, защото беше против. Как сега да разбирам вашите искания и намерения, когато ходите и молите "Възраждане", Рашков от ППДБ да стане председател на парламента, а после служебен премиер?"
Борисов още каза, че 69 депутати не са 121, но пък са два пъти повече от останалите. Той допълни, че държат на кандитурата на Рая Назарян за председател, защото са първа политическа сила.
"Какво искате от мен? Да си оттегля кандидата, за когото са гласували 600 хиляди души? Ами, няма да го оттегля!"
Борисов още попита Божанков, с кого е щял да управлява, ако навремето той не е бил отишъл на срещата в манастира.
"Вместо да понесем обща отговорност, ние единствено се заклеймяваме и се плашим с Путин. Путин има с кого да се занимава, за щастие! Светът днес се променя, като това е важното!"
В края на речта си Борисов се обърна към Божанков:
"Божанков, представи си да дойда да те извлека от вас пред близките и децата ти, а после ти да дойдеш да се прегърнеш с мен. За това е нужен много силен характер, а аз го направих.", завърши словото си Борисов.






