Така съобщава в свой обезпокоителен анализ международният наблюдател Боян Чуков в своя Телеграм канал „Матрицата отвътре“.
„Капацитетът на Русия да нанася удари в цяла Европа означава, че цели по целия континент ще бъдат изложени на риск веднага щом нейната армия се сблъска със силите на НАТО в страни на първа линия като балтийските държави и Полша, казаха анализатори и бивши военни служители“.
Към това Чуков добавя: „Тук мога да добавя, че Румъния и България също влизат в цитираната от FT рискова група. Не би трябвало да имаме никакви илюзии в това отношение“.
Той подкрепя твърденията си с информация, че неслучайно Румъния превръща летище от съветската епоха в най-голямата военна база на НАТО, на около 200 км. от Балчик или Добрич.
Вече няма съмнения, че атаката на ВСУ в Курска област е само част от мащабен план за преобръщане на информационния и политически контекст около СВО в Украйна, Русия и света. Дали Русия ще отговори на навлизането на украински войски на руска територия?
Много хора очакват всеобхватен хард отговор от Кремъл. В същност това е и една от основните цели на Запада. До този момент Западът притежава инициативата.
И диктува нивото на ескалация на конфликта. Търси се преход към принципно по-високо конфликтно ниво. Предизвиква се хард руски отговор с употреба на ТЯО и нова голяма мобилизационна вълна.
За Кремъл е изгодно Украйна бавно да гасне в конвулсии. При рязко повишаване на нивото на конфликта Западът ще получи мотив да вкара редовни войски на НАТО на украинска територия и вероятно ще предаде на Киев „мръсна бомба“, съгласно британския сценарий.
Русия се сражава на два фронта. Външен и вътрешен. Да се търси военно поражение, предвид ядрения потенциал на РФ, е несериозно. Но вътрешният фронт вътре в страната е далеч по-опасен за Кремъл.
В Русия в момента върви латентна форма на „цветна революция“. Петата колона и мигрантите са мощни инструменти за външните фактори, които търсят взривяване на РФ отвътре. За агентурата да не говорим.
Financial Times (FT) написа, че трябва да се прави ясно разлика между употребата на ТЯО и СЯО. Медията публикува обширен анализ на базата на 29 секретни руски военни файла, изготвени между 2008 и 2014, включително сценарии за военни игри и презентации за военноморски офицери, които обсъждат принципите на работа при използването на ядрени оръжия.
Размяната на ядрени удари със стратегически ракети е „отживелица“ в наши дни. Съвсем друго е употребата на ТЯО.
FT: „Капацитетът на Русия да нанася удари в цяла Европа означава, че цели по целия континент ще бъдат изложени на риск веднага щом нейната армия се сблъска със силите на НАТО в страни на първа линия като балтийските държави и Полша, казаха анализатори и бивши военни служители“.
Тук мога да добавя, че Румъния и България също влизат в цитираната от FT рискова група. Не би трябвало да имаме никакви илюзии в това отношение.
„Безпокойството не е съвсем неоснователно, като се има предвид, че само миналия месец Путин предизвика редки учения специално на тактическите ядрени сили на Русия, които включват въоръжаване и симулирано изстрелване на специални ракети Искандер-М с ядрени глави, наред с други.
Обърнете внимание, че темата за ядрена война, обмена на ядрени ракети и т.н. е станала отживелица в наши дни, но това е само по отношение на класическия стратегически ядрен „обмен“ на междуконтиненталните балистични ракети със САЩ“. (Симплициус).
Бих искал да обърна внимание, че всичко написано по-горе касае територията на Стария континент и Русия, но изключва територията на САЩ. Европейците рискуват да станат цели на руските ракети, а американците се оказва, че не са в аналогична драматична ситуация.
Важен момент в статията FT: „Според изчисленията на НАТО страните в алианса разполагат с по-малко от 5% от капацитета за противовъздушна отбрана, необходим за защита на източния фланг на алианса срещу мащабно нападение от Русия.
Путин каза през юни, че Европа ще бъде „повече или по-малко беззащитна“ срещу руските ракетни удари““.
По линия на НАТО европейците предадоха една голяма част от своите оръжейни системи и системи за ПВО на Киев и сериозно се демилитаризираха заедно с Украйна.
Това се отнася особено за противовъздушната отбрана, тъй като такива системи не само не са много в Европа, но дори не се произвеждат в големи количества; и точно те са системите, които са от съществено значение за неутрализирането дори на малка част от потенциална руска атака“.