Нищо от описаните от прокуратурата неща не е извършено. Това заяви пред БНР депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов, след като в петък изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов внесе искане в НС за сваляне на депутатския му имунитет, както и този на Кирил Петков.
"Това, което твърди прокуратурата и което е абсолютно невярно, е, че аз съм дал някаква флашка с техническо задание, което след това да бъде изпълнено от даден изпълнител. Това, което твърди прокуратурата, е облагодетелстване на някой. Те със същия успех можеха да твърдят, че сестра ми е дала на някой флашка, при положение, че нямам сестра. На това ниво на достоверност са тези твърдения. За някакви подписи говорят…".
Божанов все още не се е запознал с материалите. "Не знам по какъв начин прокуратурата опитва да ги твърди тези неща. Най-вероятно са си хванали някой свидетел, на който са му казали какво да каже", допуска той. По думите му отсъствие на факт се доказва трудно.
Бившият министър на електронното управление подчерта, че сАлександър Йоловски са имали дискусии по отношение на "Информационно обслужване". "Моето мнение беше, че трябва много внимателно и прецизно да се възлага на "Информационно обслужване" само нещата, от които има остра нужда, спешни са и за които "Информационно обслужване" има сериозен капацитет. Спорът не е дали да го има или не "Информационно обслужване" и какво да се възлага и какво не, а принципният въпрос за обхвата", обясни Божанов и подчерта, че по никакъв начин не е знаел, че Йоловски се притеснява от комуникацията си с него и че го е било страх за себе си и семейството му.
Днес Божанов организира кръгла маса на тема "Дигитализация и киберсигурност в администрацията на високи обороти". На нея ще бъде обсъден внесеният от "Демократична България" законопроект за управление на информационните и комуникационни технологии в обществения сектор. Един от вносителите му е именно Божидар Божанов. Той уточни, че законопроектът още е на етап обществено обсъждане:
"Искаме да бъде максимално широко обсъден. Особено когато сме в ролята на опозиция, трябва да намерим максимално широка подкрепа".
"Нещата не започват отначало. Някакво електронно управление, някакви електронни услуги има. Някои администрации са по-напред, като НАП, Кадастъра", посочи депутатът. По думите му законопроектът цели да преуреди начина, по който държавата управлява информационните си технологии.
"Вътрешните процеси трябва да са така организирани, включително с включване на "Информационно обслужване" по максимално прозрачен начин, така че накрая да излезе нещо, което гражданите да могат да използват, да им е удобно, да го имат в телефона си", изтъкна Божанов.
Той отбеляза още, че част от законопроекта предвижда и създаване на киберагенция. По думите му се предвижда да се изгради такъв капацитет, който да е и с по-високи заплати. Според него всеки министър трябва да има такъв човек, който да му е "дясна ръка".