Британският премиер Кийр Стармър ще проведе спешна среща с началниците на полицията в понеделник след дни на бурни протести срещу имиграцията, които доведоха до опожарени сгради, превозни средства и хотели, държащи търсещи убежище.
През последната седмица избухнаха бунтове в малки и големи градове, след като три момичета бяха убити при нападение с нож в Саутпорт, Северозападна Англия. До момента са арестувани 420 души. Убийствата бяха използвани от антиимигрантски и антимюсюлмански групи, които разпространиха дезинформация онлайн, че заподозреният нападател е радикален ислямист, току-що пристигнал във Великобритания. Полицията обаче уточни, че заподозреният е роден във Великобритания и не третира инцидента като терористичен.
Министърът на вътрешните работи Ивет Купър заяви, че бунтовниците са се почувствали "окуражени от този момент да разпалват расова омраза". В резултат на това полицаи са били нападани с тухли, магазини са били плячкосани, а джамии и азиатски бизнеси са били атакувани. През уикенда бунтове избухнаха в Ливърпул, Бристол, Тамуърт, Мидълзбро и Белфаст, като предимно млади мъже, носещи балаклави и увити в британски знамена, хвърляха камъни и скандираха „Спрете лодките“ — препратка към мигрантите, пристигащи на южното крайбрежие.
ИЗВЪНРЕДНО! Шойгу пристигна на посещение в Иран.
В Ротърхам, Северна Англия, протестиращи се опитаха да проникнат в хотел, в който са настанени търсещи убежище. Полицията обвини онлайн дезинформацията, подсилена от високопоставени фигури, за стимулиране на насилието. Един от най-известните от тях, Стивън Яксли-Ленън, ръководител на антиислямската група Лига за отбрана на Англия, беше обвинен за разпространение на дезинформация сред своите 875 000 последователи на X. „Лъжат ви всички“, написа Яксли-Ленън, известен с псевдонима Томи Робинсън. "Опитват се да настроят нацията срещу мен. Имам нужда от теб, ти си моят глас."
Министърът на вътрешните работи Ивет Купър заяви пред телевизионни оператори, че напрежението е засилено и разпалено онлайн и правителството ще търси решение на проблема с компаниите за социални медии. „Мисля, че видяхте мрежи от различни лица и групи, които се опитваха да разпалят пламъците“, каза тя пред „Sky News“, отклонявайки въпросите дали са били замесени други държави.
Купър подчерта, че макар хората да имат възгледи и притеснения относно имиграцията, екстремистките, расистки и насилствени групи са отговорни за насилието. „Разумните хора, които имат всички тези възгледи и опасения, не взимат тухли и не ги хвърлят по полицията“, заключи тя.
Източник: reuters.com
Превод и редакция: MEDIAMALL.info