Броят на жертвите на продължаващите земетресения в Централна Япония достигна 62, сочат данните, публикувани от регионалните власти.
Повече от 100 души са ранени. Повечето от жертвите са в префектура Ишикава - епицентърът на продължаващите земетресения. Пожарите са унищожили над 200 къщи. Повече от 100 сгради се срутиха след земни трусове. Спасители, спешни служители и войници продължават да отстраняват отломки и да търсят оцелели. От сряда сутринта в засегнатите райони вали дъжд.
Около 60 000 жители на Ишикава, Ниигата и други японски префектури бяха евакуирани. Без електрозахранване остават над 33 000 жилища. В засегнатите региони интернет и мобилната комуникация са нестабилни. Водоснабдяването е проблем в редица общности.
Повече от 300 земетресения с различна сила вече са станали в Япония от понеделник. Магнитудът на най-лошото е 7,6. Заплахата от цунами за цялото западно крайбрежие на страната остана повече от 20 часа. Земетресението е най-мощното в тази част на Япония от 1885 г. Сеизмолозите предупреждават, че вторичните трусове ще продължат около седмица. Има опасност от по-мощни земетресения с магнитуд над 7. Призовават се местните жители да останат нащрек и да следят официалните съобщения на спешните служби и властите.
Още новини четете в категория Свят






