- Д-р Колева, научихме, че предстои да бъде открито българско училище в Серес. Може ли да ни разкажете малко повече? Кога предстои да бъде отворено то?
- Това е една инициатива, която поехме през 2023 г., тъй като се оказа, че има българи, живеещи постоянно в гр. Серес, чиито деца се обучават в гръцки училища, но имат желание да учат и родния ни език. Научавайки от местни медии и интернет, че има български неделни училища в Гърция, нашите сънародници се свързаха с мен, търсейки вариант да запишем и обучаваме децата им.
Това, което от дружество „България“ предлагаме като вариант в гр. Серес да се създаде присъствен филиал на Трето Българско Неделно Училище „Св. Иван Рилски“ гр. Драма, който да започне да функционира от м. Септември 2024 г. Имаме квалифициран учител, който живее в града. Със съдействието на г-н Антон Марков – Генерален консул на Република България в гр. Солун, ще получим и помещение за обучение от кмета на гр. Серес.
Тук искам да отбележа, че вече има и записани в училището ученици, които обаче за сега се обучават онлайн, поради отдалечеността на Серес от останалите ни училища.
- Знаем, че има няколко български училища в Гърция. Кои са те и къде се намират?
- По Постановление 90 на Министерски съвет на Република България към учебната 2023-2024 г. в Гърция работят 17 Български неделни училища, а заедно с техните филиали (изнесено обучение в други градове) са 25.
Към дружество „България“ в Северна Гърция работят три Български неделни училища „Св. Иван Рилски“ и три филиала към тях – съответно в гр. Кавала, с филиали в Неа Перамос и Аспровалта, в гр. Комотини и в гр. Драма с филиал в гр. Като Неврокопи. Към Драма предлагаме да открием и филиала в гр. Серес.
Откриване на учебната година в гр. Драма
Откриване на учебната година в гр. Кавала
- Неофициално или официално много българи живеят в Северна Гърция. Колко деца има в момента в училищата Ви и знаят ли останалите пребиваващи за тях?
- За 2023-2024 учебна година общо във всички наши училища се обучават 171 ученици. Бройката им се променя всяка година, защото някои завършват или се местят в друго населено място, а други се записват за обучение при нас. Стараем се информацията да достига до колкото се може повече българи, живеещи в Северна Гърция като използваме за това най-вече местни медии. В интернет страниците на МОН на Република България, ИАБЧ, АБУЧ също има много информация за неделните ни училища. Помага ни и Генералното консулство на България в гр. Солун, Фейсбук групи (тук основна и много голяма помощ ни оказват от групата „Гранични пунктове България-Гърция“). Също така и български лекари, адвокати, нотариуси, които упражняват своята практика тук, съдействат да достигне информацията до нашите сънародници.
В момента разработвам и интернет страница на нашето дружество и училища, като се надявам в бъдеще тя да има основна роля в това направление.
Със болка обаче следва да отбележа, че въпреки всичко, което правим, за да ги има нашите училища, въпреки това че обучението е безплатно за учениците и въпреки добрата подготовка на нашите учители, които непрекъснато се стремят да усъвършенстват своите знания и умения и да повишават своята квалификация, все още много наши сънародници отказват по една или друга причина да запишат своите деца да учат български език.
И най-куриозното в случая е (тъй като ние функционираме за седма поредна година), че някои от младежите, завършили своето средно образование, но не са били наши ученици, идват сега при нас и търсят варианти да учат български език, защото искат да следват в български университети или да могат да общуват с роднините си от България, или дори за работа. Знаете, че туризмът в Северна Гърция е много развит, като основно туристите са от България и Румъния. Все повече работодатели в Гърция търсят служители със задължителен български език.
Ще се възползвам да отправя чрез вас апел към нашите сънародници, живеещи на територията на Гърция, да проверят къде в близост до тяхното населено място има българско неделно училище и да се присъединят към каузата „да съхраним нашия роден език и култура“.
- Разбрахме, че имате договор с ИЧС към “Софийски университет”. Ще ни споделите ли повече за този договор и какво предоставяте чрез него?
- От 3 години към БНУ „Св. Иван Рилски“ гр. Кавала има създаден изпитен център, който работи съвместно с Департамента за езиково обучение – ИЧС към СУ „Климент Охридски“.
В него един или два пъти годишно (обикновено м. Ноември и/или м. Юни) се провеждат изпитни сесии за сертифициране на ниво на владеене на български език като чужд по обща европейска езикова рамка и като финал получават международно валиден сертификат, който може да им послужи (в зависимост от нивото), както за кандидатстване за обучение в университети, така и за намиране на работа.
В изпитния център в гр. Кавала освен желаещи ученици от БНУ „Св. Иван Рилски“ се явяват и ученици от други български неделни училища, а също така и чуждестранни лица, желаещи да валидират своите знания по български език.
- Какви предмети се изучават от децата в училищата и какво е работното им време? Ще се отличава ли с нещо новото училище в Серес?
- Работното време е всяка събота от 09:00ч. до 13:00ч. като в някои от училищата, в зависимост от градовете има и обучение от 15:00 до 19:00 ч.
Основно се набляга в изучаването на български език и литература по 4 учебни часа седмично. За по-малките ученици сме включили и предмети като Роден край и Народно творчество, а за по-големите История и География.
Празнуване на Деня на народните будители в гр. Драма
В това отношение училището в гр. Серес няма да се различава от другите. Към момента възрастта на записаните ученици там е малка (до 2-3 клас), така че стартираме предимно с български език.
- Знаем, че миналата седмица генералният консул на България в Солун Антон Марков е бил в Серес на среща с местните власти. Помогна ли Ви държавата и кой още Ви помогна за тази инициатива?
- Още от първите наши стъпки през 2017 г. ние имаме непрекъснато взаимодействие и помощ от Генералното консулство на България в Солун и от МОН България. Благодарни сме на г-н Марков, че за пореден път застана до нас и ни съдейства за получаването на помещение от местните власти в гр. Серес, в което да се обучават нашите ученици.
Знаете, че едно такова начинание като нашето е свързано с множество разходи, които докато започне да функционира едно училище като такова и да бъде финансирано от МОН България, следва да бъдат покривани изцяло от дружеството. Ние обаче сме организация с нестопанска цел, не събираме такси от учениците за обучение и в този аспект ни е много трудна подготовката за откриване на филиал или училище в ново населено място.
Помощта на Генералното консулство към българите в Северна Гърция се изразява в много аспекти. Ние като едно от дружествата и като училище сме само перо от нея, но знаем, че имаме „гръб“, на който можем да се облегнем във всяка една ситуация.
Тук искам да изразя и своята огромна благодарност към две български общини, които приеха нашата мисия като своя и се включиха да помагат за нашата кауза – а именно Община Гоце Делчев, в лицето на г-н Владимир Москов, която обзаведе и оборудва учебните помещения в гр. Кавала и гр. Драма и на Община Хасково, в лицето на г-н Станислав Дечев, която обзаведе и оборудва училището ни в гр. Комотини. И двете общини дариха на училищата ни чинове, столове, библиотеки, бели дъски, техника.
Посещение по повод деня на Съединението в гр. Хасково
Помощта им обаче не спира до тук. Ние отбелязваме училищните празници съвместно, посещаваме градовете Хасково и Гоце Делчев в дните на честване на национални празници, осигуряват за нашите деца запознаване с историческите и културни забележителности на съответните общини. С тяхна помощ се свързахме и с местни български училища, с които работим в момента и от които включително идват учители да преподават и в нашите неделни училища.
Празник на училището в Комотини с консула на България в Солун - Антон Марков
Стефани Василева, MEDIAMALL