Той подчерта, че основните въпроси около плана са свързани с преговорите с Европейската комисия, напредъка по реформите и възможността България да получи второ и трето плащане. По думите му, вече е създадена организация за работа по законодателните промени, необходими за реформи в правосъдието, борбата с корупцията и енергетиката, като има висока степен на съгласие по тези теми.
Дончев предложи, когато има съгласие по законовите текстове, те да бъдат внесени директно от депутати, вместо да минават през Министерския съвет, за да се ускори процесът. Той изрази оптимизъм, че реформите могат да стартират още през март, което би позволило подаването на актуализирано искане за второ плащане по НПВУ.
Относно възможността средства от плана да бъдат пренасочени за военна помощ за Украйна, Дончев заяви, че нормативно това не е възможно, тъй като средствата са предназначени за конкретни проекти. Той също така се обяви против пренасочването на кохезионни фондове за отбрана.
По въпрос за административния капацитет на България за участие в подготовката на стратегически документи на ниво ЕС, вицепремиерът увери, че страната има необходимите ресурси, като отговорността е не само на администрацията, но и на парламента, българските евродепутати и партньорите в ЕС.