Снимка: The Jerusalem Post Двама влиятелни израелски политици днес заявиха, че ще обединят сили в предстоящите избори в споделен опит да победят дългогодишния премиер Бенямин Нетаняху.
Нафтали Бенет и Яир Лапид бяха премиери съгласно споразумение за ротация в коалиционно правителство, което те сформираха през 2021 г. Сега двамата планират да слеят партиите си в единна формация, оглавена от Бенет.
“Стъпката има за цел обединение на блока, за да се сложи край на вътрешното разделение и да се фокусираме върху победата в ключовите предстоящи избори”, каза в изявление партията на Лапид “Йеш Атид”.
През 2021 г. коалиционното споразумение сложи край на 12-годишното управление на Нетаняху. Бенет стана премиер през първата година, но коалицията се разпадна. След това Лапид заемаше поста на служебен министър-председател в продължение на шест месеца, докато след новите избори Нетаняху се върна на власт.
След това Лапид остана опозиционен лидер, а Бенет се оттегли от политиката.
Двамата политици имат идеологически различия. Бенет е ортодоксален евреин с търдолинейни възгледи спрямо палестинците, докато Лапид е светски настроен и се възприема за по-умерен.







???? + 1.310842 ВТС.Go - graph.org/BALANCE-36824-US-DOLLARS-04-24-2?hs=4614e79d417bc6b8a682c02d1ed414b5& ????
27.04.2026 03:08fo6s3p