Съгласно Кодекса на труда и четирите почивни дни за Великден – от 18 април до 21 април включително, са обявени за официални празници, поради което за положения на тях труд работодателят дължи минимум двойно увеличение. Ако трудът е и извънреден, той също се заплаща с допълнително 100% увеличение.
За работещите при ненормиран работен ден или при подневно отчитане на работното време трудът, положен по време на официални празници, както и в почивни и неприсъствени дни, винаги е и извънреден. Извънредният труд се възлага задължително със заповед на работодателя, с която работниците трябва да бъдат запознати най-малко 24 часа преди началото на полагането му.
За работещите по график – при сумирано изчисляване на работното време, работата на официален празник не е извънреден труд и тяхната надница следва да бъде увеличена само със 100%. Още с въвеждането на сумирано изчисляване на работното време работодателят е длъжен да изготви поименен график за целия период, който не може да бъде по-дълъг от 4 месеца.
ИА „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) отчита ръст на нарушенията при заплащането на труда по време на официални празници. Според данните на Агенцията за първите три месеца на 2025 г. установените нарушения по заплащането на труда са 5357. От тях 2398 са свързани със заплащането на допълнителни възнаграждения на служителите, каквито се явяват тези за работа на официални празници и за извънреден труд. Нарушенията по заплащането на труда на официални празници са 533, при 379 за същия период на миналата година. Констатираните нарушения по заплащането на извънредния труд са 154, а за 2024 г. нарушенията са били 133.
За да защитят своите трудови права в най-пълна степен, Инспекцията по труда съветва работниците и служителите да разполагат с писмени доказателства, че са полагали труд в празничните и неприсъствените дни, каквито са заповедта за възлагане на извънреден труд или поименният график.