Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви намаление на лихвените проценти с четвърт процентен пункт до 3,5%. Това решение, взето на заседание в четвъртък, отразява забавянето на инфлацията и признаците за отслабване на икономическата активност в еврозоната. Намалението е второто за годината, след като първото се състоя през юни, когато имаше разногласия сред членовете на борда на ЕЦБ.
Президентът на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че последното решение е взето единодушно, което контрастира с предишното намаление, при което австрийският представител Робърт Холцман изрази несъгласие. Лагард добави, че последните икономически данни подкрепят увереността на ЕЦБ в достигането на целта за инфлация от 2%.
Инфлацията в еврозоната спадна до тригодишно дъно от 2,2% през август, спрямо 2,6% през юли. Намалението в промишленото производство в ключови икономики като Германия и Италия също повишава опасенията за по-нататъшно забавяне на икономическата активност. Според ЕЦБ, натискът върху разходите за труд намалява, а печалбите частично компенсират ефекта от по-високите заплати върху инфлацията.
В своите нови тримесечни прогнози, ЕЦБ ревизира растежа на икономиката до 0,8% за 2024 г., което е леко понижение спрямо предишната прогноза от 0,9%. За 2025 г. прогнозата за растеж беше намалена от 1,4% на 1,3% поради слабо вътрешно търсене. Очакванията за инфлация остават на 2,5% за тази година и 2,2% за следващата.
След обявяването на намалението на лихвените проценти, еврото се повиши с 0,2%, достигайки 1,103 долара. Двугодишната доходност на германските бундове, важен показател за разходите по заеми в еврозоната, се увеличи до 2,22%, което представлява ръст от 0,085 процентни пункта за деня.
ЕЦБ също обяви промени в политиката си за търговските банки, като намали разликата между лихвата за отпускане на заеми и лихвата за съхраняване на средства от 0,5% на 0,15%. Въпреки това, експерти като Фредерик Дукрозе от Pictet Wealth Management смятат, че тази мярка няма да има значително краткосрочно въздействие, тъй като банките разполагат с достатъчна ликвидност.
Намалението на лихвените проценти от ЕЦБ е ключова мярка за стимулиране на икономическата активност в еврозоната. Предстои да се види дали тази политика ще постигне желаните ефекти върху инфлацията и икономическия растеж през следващите месеци.
Източник: ft.com
Превод и редакция: Mediamall