През двете световни войни пощенските гълъби са играели важна роля при доставянето на съобщения от фронта. Гълъбите Шер Ами и Льо Вайан се превръщат в герои по време на Първата световна война.
Френската армия използва птиците и до днес. За сержант Силвен тренировката с гълъби е ежедневно занимание. Пернатите животни са на служба във френската армия, а той отговаря за тях.
Днес във френската армия, която е една от най-модерните в Европа, все още служат над 150 гълъба, които живеят в крепостта Мон Валериен край Париж. Франция е последната европейска държава, която има военни гълъби.
Китай, от друга страна, инвестира в тях. През 2024 година индийските власти дори задържаха птица по подозрения, че е китайски шпионин. За нея са били завързани послания, които според властите в Мумбай са били на китайски. След осем месеца в плен гълъбът бе освободен.
За поредната тренировка по летене във Франция Силвен е избрал няколко кафяви и сиви птици, за които е подготвил специална транспортна кутия, разказва АРД. Коресподентката на германската обществено-правна медия Фридерике Хофман посещава една тренировка на гълъбите.
В края на военния полигон на Мон Валериен сержантът пуска една след друга птиците да летят. Казва, че всяка една от тях може безпроблемно да прелети разстоянието между 350 и 600 километра. Те развиват до 120 километра в час.
"Понякога губят посоката, защото са уморени. Но това е в много редки случаи. Не позволяват на нищо да ги спре", уверява сержант Силвен. Мъжът се присъединява към френската армия като оператор на дрон, но след това се прехвърля в подразделението, което отговаря за информацията и съобщенията. Към него служат и гълъбите.
Гълъбите винаги намират обратния път към дома си във военния обект край Париж. За целта се ориентират по планините, реките, магнитното поле на Земята. Ориентират се и по миризмата. "Гълъбите имат по-добро обоняние от кучетата", казва Силвен. На 10-12 километра разстояние те могат да усетят миризмата на своя гълъбарник, допълва той.
Когато Силвен донесе храна, гълъбите незабавно приключват с тренировъчните обиколки и бързат да заемат място край хранилката. И без да губят никакво време започват да кълват.
"Френската армия има традиция да използва пощенски гълъби за доставяне на съобщения още от XIX век. Това е знание, което не искаме да губим", смята сержант Силвен.
По време на Първата и Втората световна война пощенските гълъби са изпълнявали важна роля в доставянето на съобщения от фронта. Те са ги пренасяли в малки тръбички, прикрепени към краката на гълъбите. "Това, което е работило преди 100 години, все още работи на теория. Ако спре токът, това не означава, че трябва да спрем да комуникираме. А гълъбите биха ни свършили чудесна работа в такива ситуации", казва още сержантът от френската армия пред АРД.
???? + 1.601190 BTC.NEXT - https://graph.org/Message--0484-03-25?hs=3712f25b23c551983fff2d1b38b10775& ????
08.04.2025 17:48denbjk