16 Юни
София 22.4 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Ето как едно пристанище се превърна в гореща точка в битката за контрол между САЩ и Китай

29/05/2025 16:09
едно пристанище превърна гореща точка битката контрол сащ китай
Пристанище Дарвин се превръща в експлозивна гореща точка в борбата за власт между САЩ и Китай

Австралийското пристанище Дарвин, отдадено под наем на китайската Landbridge Group за 99 години, разпали ожесточена геополитическа битка, докато САЩ настояват да ограничат влиянието на Пекин.

С фирмите, свързани с Тръмп, и австралийските лидери обещаващи да си върнат контрола, този стратегически търговски център сега е глобална шахматна дъска за съперничеството между САЩ и Китай. 

Ето защо Дарвин е новият епицентър на напрежение:  

Стратегическа гореща точка: Разположено в Северната територия на Австралия, пристанище Дарвин е жизненоважен вход към Азия, обработвайки 4,5 милиона тона товари и поддържайки петролни и газови проекти, разположено срещу ключова военна база на САЩ и Австралия.  

Спорен лизинг: През 2015 г. Австралия даде под наем пристанището на Landbridge Group за $506 млн., ход, критикуван от тогавашния президент на САЩ Обама заради рискове за сигурността, като се има предвид близостта му до точка за евентуално разгръщане на американски морски пехотинци.  

Игра на власт в САЩ: американската фирма Cerberus Capital, свързана с администрацията на Тръмп иска да поеме контрол над пристанището, ескалирайки напрежението, тъй като Лейбъристката и Коалиционната партии в Австралия обещават да върнат порта под местен контрол.  

Отпорът на Китай: Посланикът на Пекин Сяо Чиан нарича плана на Австралия „етично съмнителен“, защитавайки инвестициите на Landbridge Group и обвинявайки Австралия в политизиране на честна сделка.  

Геополитически залози: Съдбата на пристанището може да обтегне затоплящите се австралийско-китайски отношения, докато поглъщането на САЩ е в съответствие с кампанията на Тръмп за противодействие на глобалния обхват на Китай, отразявайки спорове като пристанищата на Панамския канал.  

Икономическа гледна точка: Landbridge Group превърна някога нерентабилното пристанище в процъфтяващ център, повдигайки въпроси относно справедливостта, ако Австралия насилствено си го върне сега.  

Докато Австралия управлява националната сигурност и търговията, бъдещето на пристанище Дарвин може да промени динамиката на отношенията между САЩ и Китай в Индо-Тихия океан.

Още новини четете в категория Свят
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментари (1)

old_beggar

психоза: през 1863 г., 1882 г. и 1885 г. в Австралия е обявявано военно положение във връзка с очаквано нахлуване (?) на Русия. и по цялото крайбрежие са строени укрепления, за борба с руския десант...

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

София Понеделник 16.06.2025 22.4 °C
Варна Понеделник 16.06.2025 27.4 °C
Бургас Понеделник 16.06.2025 26.4 °C
Пловдив Понеделник 16.06.2025 26.1 °C
Стара Загора Понеделник 16.06.2025 27.4 °C
Русе Понеделник 16.06.2025 27.4 °C
Благоевград Понеделник 16.06.2025 19.7 °C

Дневен хороскоп