На 6 март в църковния календар се поменават и 42-ма свети мъченици в Амория: Константин, Аеций, Теодор, Теофил, Калист, Мелисен, Базой и др. Празникът тази година се пада по време на Великденските пости. Ето какви са традициите, забраните и обичаите, свързани с него.
През 9-ти век, по време на войната между гръцкия император Теофил и сарацините, град Аморея (Галатия) е последният, който обсажда. Той паднал поради предателството на своя командир, а 42-ма воини, които защитавали Аморея, били заловени и изпратени в Сирия, пише actualno.com.
Войниците прекарали седем години в плен, през което време са били убеждавани да се откажат от християнската вяра и да приемат исляма. Но те издържали на всички мъчения и отказали предложенията да сменят вярата си. Мъчителите осъдили войниците на смърт заради нежеланието им да се откажат от християнската вяра и да приемат исляма.
Според Юлианския календар (по стар стил) в църковния календар е денят на паметта на преподобни Тимотей от Олимп, архиепископ Евстатий Антиохийски.
Една от традициите на празника е народният ритуал за утъпкване на снега около кладенците, за да не попадне в тях мръсна вода по време на снеготопенето. Кладенците се обикаляха, като първият кръг често се правеше от момче на име Константин. За времето и пролетта се съди по знаците на деня:
На църковния празник 6 март, както и на всеки друг ден, не бива да се ругае, ругае, клюкарства, мързелува и отказва помощ. Църквата не одобрява лъжата, алчността и завистта. На този ден е забранено е да се хаби вода - трябва да се използва само по предназначение.
Великият пост продължава : тези, които постят в този ден, могат да ядат топли ястия, но без масло. С помена на мъртвите е свързан и друг ритуал от деня – по време на вечерята храната не се дояжда, а се оставя като подарък за починалите роднини и приятели.