През тази година някои държави се открояват не само с общия брой компании с голяма капитализация, но и с впечатляващата концентрация на подобни организации спрямо броя на населението си.
Според проучване на BestBrokers, базирано на данни от CompaniesMarketCap, са идентифицирани 5522 публично търгувани компании с пазарна капитализация над $1 милиард (€924 милиона), предава money.bg.
От сокове до яхта за 3 млрд. долара: Историята на Ханс-Петер Вилд (СНИМКИ).
Монако, само с 3 компании с капитализация над посочената, достига стойност от 77 на милион жители поради твърде малобройното си население (около 40 хиляди души). Трите монегаски компании работят в сектора на морския транспорт, като се открояват в управлението на петролни танкери и товарни кораби.
На следващите позиции в списъка са Люксембург и Исландия, като в тях се падат съответно 31,6 и 18,1 компании на 1 милион жители. Швейцария, Швеция, Норвегия и Дания също са сред първите 10 в класацията, което е позитивен знак за силното присъствие на големи корпорации в Западна Европа и Скандинавия.
Източник: BestBrokers
Друг показател е пазарната капитализация на компаниите като процент от брутния вътрешен продукт (БВП). В страни като Швейцария, Саудитска Арабия, Тайван и САЩ съвкупната стойност на многомилионни компании надхвърля 200% от националния БВП.
Проучването показва и една специфична световна тенденция. На фона на нации с голяма концентрация на милиардни компании, икономическото неравенство продължава да се задълбочава. На практика, големите корпорации концентрират все по-голям дял от световното богатство, а средната класа е изправена пред предизвикателства при запазването на икономическите придобивки от последните десетилетия.
Неравномерното разпределение на "скъпи" компании на регионален принцип също повдига въпроси относно икономическата устойчивост. За пример, в държави като Малта един сектор може да представлява значителна част от националната икономика, увеличавайки уязвимостта към пазарни шокове.