Това лято се оказа най-горещото, регистрирано в Европа, въпреки че не всички части на континента усетиха значителното повишаване на температурите. Според доклад на службата за изменение на климата Коперник на Европейския съюз, докато северозападните региони отчитаха температури, близки до или под средните, югоизточна Европа преживя рекордна топлинна експозиция.
Човекопредизвиканото изменение на климата продължава да повишава глобалните температури, като Европа остава най-бързо затоплящият се континент в света. Температурите на въздуха над сушата в Европа между юни и август тази година бяха с 1,54 градуса по Целзий по-високи от средните стойности за периода 1991-2020 г., което надвишава предишния рекорд от лятото на 2022 г. с 0,2 °C.
Някои райони на Гърция и Турция преживяваха условия на много силна топлинна експозиция всеки ден през лятото, с възприемани температури, надвишаващи 38 °C за около два месеца. В голяма част от Южна и Източна Европа също бяха регистрирани много силни топлинни условия, докато малки части от Испания и Турция дори се сблъскваха с екстремна топлинна експозиция, при възприемани температури над 46 °C, което представлява сериозен риск за здравето.
В контекста на това, северозападна Европа, включително райони на Исландия, Ирландия и Обединеното кралство, изпита по-хладно от средното лято, което показва значителни регионални различия в климатичните условия на континента.
Източник: politico.eu
Превод и редакция: Mediamall