Тази година фермери в цяла Европа - Полша, Франция, Германия, Испания и Италия, излязоха по улиците заради ниските цени и високите разходи, евтиния внос и ограниченията на ЕС, свързани с изменението на климата.
Чешките фермери планират да се присъединят към протестите тази седмица, въпреки че големите селскостопански асоциации се дистанцираха от днешната акция, при която трактори блокираха едно от платната на главен път през Прага и затрудниха трафика.
Няколкостотин протестиращи пред Министерството на земеделието скандираха "Позор" и "Оставка". Призивите им бяха насочени към ресорния министър, който не се е срещал с организаторите на демонстрацията.
"Днешната демонстрация няма много общо с борбата за по-добри условия за фермерите".
Това заяви премиерът Петр Фиала в социалната мрежа X и добави, че някои от организаторите са били проруски настроени или са имали други политически цели.
"Ние преговаряме с тези, които представляват фермерите, и обсъждаме какви са нуждите на нашето селско стопанство", подчерта Фиала.
Аграрната камара свика собствени протести, за да се присъедини към други европейски фермери на граничните пунктове в четвъртък, и се дистанцира от протеста на тракторите днес.
Основното недоволство е породено от селскостопанската политика на ЕС, изкривяването на пазара и ниските изкупни цени, идващи от излишъци заради евтиния внос от страни извън блока.
Фермерите се оплакват и от нарастващите разходи, свързани с борбата на ЕС срещу изменението на климата, заложена в Зелената сделка, която определя селскостопанските разпоредби за 27-те страни членки на блока в продължение на десетилетия.
"Фермерите са отчаяни в тази безнадеждна ситуация и не знаят какво да очакват в близко бъдеще, да не говорим за далечното", посочи миналата седмица председателят на Аграрната камара Ян Долезал.
"Те се нуждаят от стабилност в бизнес средата".