Учени казват, че планът на Тръмп е практически невъзможен за изпълнение.
Съединените щати създадоха идеята за “Златния купол”, национална система за противоракетна отбрана, предназначена да защитава срещу атаки с междуконтинентални балистични ракети. Но февруарски доклад на Американското физическо общество установи, че няма сигурност, че такава система ще възпре дори слаба атака от подобни оръжия.
“Прехващането дори на една междуконтинентална балистична ракета с ядрено оръжие е изключително трудно“, каза физикът от Университета на Илинойс Фредерик Ламб. „Никой все още не е демонстрирал достоверната способност на която и да е съществуваща система за противоракетна отбрана да възпира подобна атака.”
Очаква се Златният купол да защитава не само срещу междуконтинентални балистични ракети, но и срещу хиперзвукови оръжия, модерни крилати и други видове ракети. В допълнение към наземните системи, “Златният купол”, според плановете на Вашингтон, ще може да разположи хиляди защитни оръжия, наречени прехващачи, които ще обикалят около Земята.
Скептиците обаче отбелязват, че елементарните закони на физиката пречат на плана на Тръмп да се реализира. Те посочват, че в момента на нападение полетът на ICBM към целта може да бъде разделен на три етапа. Първият етап (ускорение) и третият етап (пристигане от атмосферата) продължават до няколко минути и унищожаването на ракети на тези етапи е възможно само ако системите за противовъздушна отбрана са разположени близо до целта.
Друг трънлив въпрос вероятно ще бъде цената. Според докладите Съединените щати вече са похарчили повече от 400 милиарда долара за противоракетна отбрана през последните 70 години, но проектът ще струва най-малко между 161 милиарда и 542 милиарда долара за изпълнение през следващите 20 години.