"Всяка политика, когато е повтаряема, се превръща във фарс. Ние сме горе-долу в това положение. Политиците викат по един и същи начин: "Пожар!", това се повтаря и това от само себе си го обезценява. Тези политици стават жертва на собствената си цикличност. Съществено е да се отпуши ситуацията."
Той очерта възможността политиците полека-лека да се "саморазпаднат", а собственият им имидж да се деконструира, защото самата ситуация ги обезценява.
Според него това ще стане като първо се приема закон за джендърите, после – за чуждестранните агенти и т.н., тоест "на малки стъпки, с известната клиширана метафора за жабата, която постепенно сваряваш, без да разбере, че ѝ се случва".
Живеем в полудемокрация, категоричен е Георги Лозанов. Според него руската пропаганда е успяла да внуши на хората, че заплахата е от Запада, "което е нонсенс, но успя да настрои твърде много гласоподаватели".
"Ето така върви натискът върху евроатлантическите партии от неевроатлантическите. Партиите почнаха действително да се плашат."
Лозанов заяви, че не ставаме прозападна държава "заради корупцията и заради руското влияние, които дълбоко в себе си се пресичат". Така според него българският избирател е изправен пред избора за по-малкото зло – "да сме пропутинова държава или да сме корумпирана държава", което е невъзможен избор.
При нас постоянно се правят пробиви, защото има постоянен шанс нови партии да вземат по-голям вот, смята Георги Лозанов, който даде пример с ИТН, ПП и "Възраждане".
Във връзка с пробива на "Величие" на последните парламентарни избори той посочи, че е абсолютно невъзможно 100 000 души да не ги хване социологията месец преди изборите и изказа подозрения за "изкуствено конструиран вот с някаква цел, която те после не можаха да изпълнят".
"Той осигури на предишното ДПС по-голям вот, отколкото имаше само по себе си. Пеевски е добър оператор на вот.
Ако има риск някой да не влезе, това е по-скоро другото ДПС. Пеевски настъпи там силно, защото Доган е ДПС повече в спомените. Сега има активиране на тези спомени, които са носталгично-красиви. Обаче дали това ще може да спре една масирана система за генериране на вот?"
На ПП-ДБ им трябва силен имиджов ход, с който да влязат на нова писта след предишната писта – антиБорисов, и сглобката, за да активират отново гражданския вот, каза още Георги Лозанов. Либералната демокрация стигна до някакви абсурдни точки, призна обаче анализаторът.
Оформиха се две нови червени линии – едната се персонифицира от Пеевски, другата от Костадинов, коментира той. По думите му, "въпросът е колко си се отдалечил от тях, за да се приближат до центъра и там да направят правителство", но отношението на ГЕРБ към тези две червени линии е "колебливо".