13 Декември
София 1.3 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Главният AI учен на Meta: Sora на OpenAI ще се провали

25/02/2024 12:10
главният учен meta sora openai провали
OpenAI показа своя впечатляващ AI-генератор на видео Sora. Hлавен учен по изкуствен интелект в Meta, Ян Лекун, не смята, че рекламираният алгоритъм е толкова способен

Лекун оспорва твърдението, че Sora ще позволи изграждането на "симулатори с общо предназначение на физическия свят".

"Моделирането на света чрез генериране на пиксели е също толкова разточително и обречено на провал, колкото и до голяма степен изоставената идея за "анализ чрез синтез", написа той в публикация в X.

С коментарите си тук той заема страна в дългия спор в машинното обучение между генеративни модели и дискриминационни модели. Лекун вярва, че предишният подход, генериращ пиксели "от обяснителни латентни променливи", е твърде неефективен. Не може да се справи адекватно с несигурността, която възниква от тези сложни прогнози в 3D пространство.

Казано на неспециалист, той твърди, че тези модели се опитват да "изведат" твърде много подробности, които не са уместни.

Например, те могат да се опитват да изчислят траекторията на футболна топка. Пресмятайки в детайли информацията за нейния състав и други детайли, вместо да се фокусират единствено върху нейната маса и скорост. Всичко това отнема огромен ресурс.

"Няма нищо лошо в това, ако целта ви е действително да генерирате видеоклипове", каза той в отговор на публикацията си. "Но ако целта ви е да разберете как работи светът, това е губещо начинание."

Лекун признава, че като цяло генеративният подход е работил с големи езикови модели като ChatGPT досега, "защото текстът е дискретен с краен брой символи." Но ако възнамерявате да симулирате света, както се предполага от Sora, ще имате работа с много повече от няколко героя.

Конкурирайки се с подхода на OpenAI, Лекун работи върху свой собствен модел в Meta. Наречен Video Joint Embedding Predictive Architecture (V-JEPA). Представен беше миналата седмица.

"За разлика от генеративните подходи, които се опитват да запълнят всеки липсващ пиксел", твърди Мета в публикация в блог, "V-JEPA има гъвкавостта да отхвърля непредсказуема информация. Това води до подобрено обучение и ефективност на пробите с коефициент между 1,5x и 6x."

Работата на Лекун показва колко различни подхода има за създаването на изкуствен интелект. Времето ще покаже кой от тях е по-успешен.

Източник: it.dir.bg

Още новини четете в категория Технологии
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Новините от днес

Франция: Твърде рано е за обсъждане на премахването на санкциите срещу Сирия Министър Малинов: Няма опасност от режим на тока, но цената на електроенергията може да се увеличи Любовницата на Алексей Петров Ива Павлова изпадна в луда паника след разследване на "АФЕРА" Най-важното от MEDIAMALL през днешния ден Български работник загина при трудова злополука на строеж в Брюксел Заподозряха българската крипто платформа BONEX за наследник на мошениците от BETL Тръмп: Европейски войски трябва да контролират спирането на огъня в Украйна КУКУ-РУКУ! Линда благодари на Киро, че щяла да ходи в Гърция, без да чака на границата! Военнолюбецът и шеф на НАТО категорично изплиска: Поиска да изземе социалните плащания на европейците за да произвежда оръжия Симон Милков остава зад решетките: Окръжен съд – Търговище потвърди мярката въпреки общественото недоволство

Времето тази седмица

София Петък 13.12.2024 1.3 °C
Варна Петък 13.12.2024 4.1 °C
Бургас Петък 13.12.2024 3.4 °C
Пловдив Петък 13.12.2024 4.1 °C
Стара Загора Петък 13.12.2024 2.2 °C
Русе Петък 13.12.2024 1 °C
Благоевград Петък 13.12.2024 0.9 °C

Дневен хороскоп