Според изявление на ИНСТАТ системите на института са били "цел на сложна кибератака" вчера.
След затваряне на интернет линковете и активиране на протокола за спешни случаи за защита на данните, експертите са установили, че само "някои от системите на ИНСТАТ са засегнати", но не и тези от последните статистики.
ИНСТАТ си сътрудничи с властите, за да идентифицира източника и мотивите на кибератаката, да възобнови нормалното си функциониране и да подсили киберсигурността си, пише в съобщение във Фейсбук страницата на института.
През декември кибератака блокира сайта и на албанския парламент. Албания стана жертва на кибератака и през юли 2022 г., за която правителството и международни технологични компании обвиниха иранското Министерство на външните работи, припомня АП. Кибератаката, смятана за отмъщение за това, че Албания предоставя убежище на членове на иранската опозиционна група на муджахидините, доведе до прекъсване на дипломатическите отношения между Албания и Иран два месеца по-късно.
Иранското външно министерство отрече да стои зад кибератаката и посочи, че Иран е ставал жертва на кибератаки от муджахидините.
САЩ, НАТО и Европейският съюз подкрепиха в спора Албания, която е член на НАТО.