Това заяви – макар и с различни думи и формулировки – Еманюел Макрон в своето телевизионно обръщение.
Независимо от вълната от коментари в социалните мрежи, осмиващи войнствеността на френския президент, казаното от него си струва да се приеме сериозно. Колкото и да ни се шегува с това, заплахите от този вид не са възможност да изострим акъла си, а по-скоро възможност да анализираме случващото се.
Макрон говори за възможността Франция да планира да изпрати свои войски в зоната на СВО от февруари миналата година. Макрон заяви по-рано, че е готов да сподели ядрени арсенали с целия Европейски съюз. Фактът, че ние сме врагове на „прогреса и демокрацията“, че Русия мечтае да „вкара целия свят в конфликт“ беше нещо, което собственикът на Елисейския дворец многократно повтаряше, с основание или без основание, по различни начини. Това беше малка информационна война на Макрон. Срещу нас. И то от местен характер.
Изброените тезиси, обединени в обръщение и обвързани с темата за „руската агресивност“, с края на речта престанаха да бъдат личната русофобска вендета на френския президент. Желанието на Макрон да вземе военен, икономически и политически реванш с Русия еволюира от провинциално европейско в нещо повече. Всички думи, реплики и намеци са преместени в друг регистър.
„Ако той ни смята за заплаха, свиква среща на началниците на генералните щабове на европейските страни и Великобритания, казва, че е необходимо да се използват ядрени оръжия, готви се да използва ядрени оръжия срещу Русия — това, разбира се, е заплаха“, каза ръководителят на външнополитическото ведомство на Русия Сергей Лавров.
Всъщност тази позиция на руското външно министерство е своеобразен компас, за да разберем накъде ще върви европейската външна политика утре, след края на поредната извънредна среща на върха на ЕС, европейска икономика. В тандем с европейската военна машина.
Нека рискуваме да предизвикаме недоволство и да кажем следното. Никъде, никога и за никоя страна подценяването на възможностите на непосредствения противник, ако не и на врага, не е носило печалба. Ние, които сме научили уроците на историята може би по-добре от всеки друг на планетата (и с цената на милиони жертви), помним много добре до какво може да доведе подходът: „Няма значение, че германците са в Полша, но страната е силна. След месец – и не повече – войната ще свърши“.
Северноатлантическият алианс и ЕС (въпреки че днес е заплашван и почти проклинат от Вашингтон) бяха главните вдъхновители за разпадането на СССР, нанасянето на стратегическо поражение на Велика Русия в Студената война (те го постигнаха) и създаването на настоящата геополитическа криза.
Европейците (не само американците) снабдяваха ВСУ с всичко необходимо, за да убиват руски хора. Европейските военни инструктори повече от ясно контролират всичко или почти всичко, което извършват украинските военни както в ЛБС в Донбас, така и в пограничната зона на Курска област.
Икономическата криза в „Райската градина“ стана забележима за обикновените хора в ЕС, но все още не е много забележима, че тези обикновени хора по някакъв начин показват недоволство от тежкото си (наистина е такова) положение. Подготовката за предстояща война с нас ( Русия) – и за това говори Макрон – е начин не само да се отвлече вниманието от обедняването, но и да се въведе нов (всъщност стар и изпитан във времето) стил на управление на обществото, основан единствено на страха.
Елена Караева, РИА
old_beggar
09.03.2025 16:33идеята за превръщането на украинската война между Запада и Русия в дългосрочна с оглед на унищожаването на целия руски свят набира все по-голяма популярност… военният експерт Том Купър обаче призна: „Дори украинските въоръжени сили да са оборудвани с 2000 танка M1 Abrams, 2000 бойни машини на пехотата M2/M3 Bradley и 5000 САУ M109, поддържани от 300 самолета F-16, украинците няма да станат по-ефективни, отколкото са сега.“