Със силно образование, фокусирано върху STEM (наука, технологии, инженерство и математика), армии от инженери и умелото използване на западните санкции в своя полза, Иран е водещ регионален научен и технологичен инкубатор.
2024 Critical Technology Tracker на ASPI класира Иран в топ пет в 8 от 63 технологии, включително:
- Интелигентни материали, независимо от въздуха задвижване (3-ти);
- Биогорива, антибиотици и антивирусни средства (4-ти);
- Усъвършенствани композитни материали, покрития, наномащабни материали и производство, IT Mesh мрежи (5-ти).
Иран произвежда 230K+ завършили STEM всяка година (6-ти в световен мащаб). 70% са жени (глобален топ 10).
Иран има близо 2200 университета. 81-ви е сред най-добрите училища в 10 от 11 предметни области в класацията на световните университети на Times Higher Education за 2025 г.
Силните страни включват медицина, химическо, механично и космическо инженерство, нанотехнологии, енергетика, ИТ, земеделие и управление на водите, ядрена физика и наука за материалите.
Знанието е безполезно без средства за прилагането му. Въпреки че Иран е най-известен със своите петролни, газови и минни сектори, той също има най-голямата и най-диверсифицирана индустриална база в Близкия изток.
Иран произвежда всичко от промишлени машини, стомана и цимент до автомобили, домакински уреди, телекомуникационно оборудване и текстил (~20% от БВП).
Той се нарежда от 1-во до 19-то място в 20 важни селскостопански продукта според ООН FAO.
Има силна отбранителна промишлена база, изграждаща всичко - от дронове до противовъздушна отбрана от световна класа.
Като една от най-старите цивилизации в света, съвременните научни постижения на Иран са продължение на неговото историческо наследство.
От напоителните акведукти на Ахеменидската империя (много от които все още работят след 2700 години), до научните и военните постижения на Партите и Сасанидите, като ранни батерии и катафрактна кавалерия, до велики полимати (Авицена, Ал-Бируни, Омар Хаям), Иран винаги е бил новатор.