Дарио Амодей направи горчиво-сладка прогноза за това как може да изглежда бъдещето с ИИ: „Ракът е лечим, икономиката расте с 10% годишно, бюджетът е балансиран и 20% от хората са безработни.“
Според неговите изявления нито големите технологични компании, нито правителствата обмислят сериозно последствията, които автоматизацията на работните места ще има върху глобалната работна сила в области като технологии, финанси, право, консултации и други професии на “белите якички”.
„Не мисля, че някой обмисля как административните, управленските и технологичните професии за хора под 30 години – начални работни места, които са много важни през 20-те им години ще бъдат премахнати“, каза той, подчертавайки, че нивото на безработица може да се увеличи с 10% до 20% за една до пет години.
В тази връзка Амодей, бивш вицепрезидент по изследванията в OpenAI, твърди, че вече са налице някои фактори, които почти сигурно ще доведат до този резултат. От една страна, ИИ компаниите продължават значително да подобряват възможностите на своите големи езикови модели, като се стремят да съответстват на човешкото представяне и дори да го надминат. Междувременно САЩ, които се страхуват да не загубят позиции в полза на Китай, имат малко или никакво регулиране на сектора, което в крайна сметка ще се отрази на населението, което от своя страна остава ненаясно с истинския риск за работните си места.
Според този цикъл, компаниите все повече ще се стремят да внедрят автоматизацията, което може да доведе до премахването на „десетки милиони работни места“ в близко бъдеще. „Това ще се случи за кратко време, само за няколко години или по-малко“, каза Амодей.
Докато той подчерта, че всички процеси на технологична трансформация в миналото са създали много повече работни места в дългосрочен план, отколкото са заменили, ситуацията с ИИ може да е различна. Скоростта, с която се извършва промяната, и широкият диапазон от индустрии и сектори, които биха били засегнати, може да променят начина, по който обществото в крайна сметка се приспособява към съществуването на ИИ.
Не всичко обаче изглежда мрачно според Амодей. Той заяви, че изявленията му са само предупреждение. Той също така каза, че скоро ще започнат да се обсъждат стратегии, предназначени за икономика, доминирана от тази технология. Една идея, която той вече обмисля, е един вид „символичен данък“, който включва разпределяне на 3% от приходите, генерирани от ИИ, за правителството да „преразпредели по някакъв начин“.
„Очевидно това не е в мой най-добър икономически интерес“, коментира той, но „не можете просто да застанете пред влака и да го спрете“. „Единственото нещо, което ще работи, е да насочите влака: да го отклоните с 10 градуса в посока, различна от тази, в която се движи. Това може да стане. Възможно е, но трябва да го направим сега“, заключи той.