23 Януари
София 4.2 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Изтребителят, който променя правилата на играта

03/01/2025 09:26
изтребителят променя правилата играта
Съвпадайки с неофициалното представяне на двата китайски изтребителя от шесто поколение на 26 декември, публикуването на снимки на нова тежка система за ранно предупреждение и контрол във въздуха даде представа за бъдещето на въздушното командване и контрол на страната, както и за възможностите на сензорите от повишена важност, пише Military Watch Magazine.

Бордовите системи за ранно предупреждение и контрол носят радари, които са няколко пъти по-големи от тези, които могат да бъдат разположени дори на най-големите изтребители, и могат да служат като командни пунктове за изпълнение на управлението на битката.

Те се смятат за важни мултипликатори на силите за бойната авиация и помагат на изтребителите и другите средства да откриват, проследяват и приоритизират целите си и да координират действията срещу тях.

Съвременните системи за ранно предупреждение и контрол във въздуха могат също така да обменят данни за насочване чрез връзки за данни и дори да насочват ракети, изстреляни от други средства, като изтребители или системи за противовъздушна отбрана, към техните цели.

Стойността на техните мощни сензори с повишена мощност се счита за особено висока в конфликти, които вероятно ще включват голям брой самолети от пето и шесто поколение стелт, тъй като се очаква техните големи радари, свързани в мрежа с тези на изтребителите и евентуално с наземни и корабни радари, да могат значително да увеличат разстоянията, на които самолетите стелт могат да бъдат проследявани и насочвани.

Новият KJ-3000 е забележителен с това, че е базиран на местно разработения транспортен самолет Y-20B, задвижван от двигатели WS-20, който в момента е най-големият транспортен самолет в производство навсякъде по света.

Преди това Shaanxi KJ-500 формира гръбнака на китайския флот за система за ранно предупреждение и контрол във въздуха и при влизането си в експлоатация през 2015 г. въведе важни подобрения в сравнение с предишните китайски системи за ранно предупреждение и контрол във въздуха, включително подобрения в технологиите за радар AESA и връзка за данни и възможност за проследяване на 100 цели едновременно.

Самолетът е базиран на местния четиримоторен турбовитлов транспорт Shaanxi Y-9, който обаче е много по-лек от Y-20 с по-ограничени летателни характеристики и издръжливост.

Въпреки че се очаква KJ-500 да остане в производство в обозримо бъдеще, като подобреният вариант KJ-500A беше представен на  Airshow China 2022 , включващ значителни подобрения на авиониката, се очаква KJ-3000 да служи като по-тежък аналог, способен на носещи много по-големи сензори като част от уникална високо-ниска комбинация от системи. Трябва да се отбележи, че никоя друга ВВС в света не използва такава комбинация. Трета система KJ-600, също се съобщава, че наскоро е влязла в експлоатация и в момента се произвежда за китайския флот, пише MWM.

Y-20 играе все по-централна роля в Китайската народна освободителна армия и преди това е разработен във въздушен танкер, YY-20, който  започна обучение за бойна готовност  през август 2022 г. Точно както YY-20 постепенно революционизира китайския преди относително ограничени възможности за зареждане с гориво във въздуха, KJ-3000 се очаква напълно да трансформира своята тежка категория AEW&C флот.

Стойността на модерните системи за ранно предупреждение и контрол във въздуха наскоро беше демонстрирана в руско-украинската война, в която Русия използва своя ограничен флот от самолети A-50U, за да насочва своите противовъздушни ракети с най-голям обсег, като 40N6 и R-37M, за да поразяват цели при екстремни цели пробег 300-400км.

Очаква се стойността, приписвана на системата за ранно предупреждение и контрол във въздуха, да продължи да расте, тъй като по-сложните средства за въздушна война, включително автономни и полуавтономни безпилотни самолети, играят все по-голяма роля в бъдещите флотилии.

Въпреки значителните инвестиции в полето, зависимостта на Китай от системата за ранно предупреждение и контрол във въздуха е значително по-ниска от западните военновъздушни сили, тъй като неговите изтребители носят средно много по-големи радари от техните западни колеги. J-20 и J-16, които формират гръбнака на флота на страната, носят радари, много по-големи от тези на всеки западен изтребител, няколко пъти по-големи от тези на F-16, които формират гръбнака на американския флот, и доста над два пъти по-голям от този на F-35. 

Китай е и единствената страна, която е разработила двуместни стелт изтребители, позволяващи на втори офицер да изпълнява роли за управление на битката по начини, които са невъзможни за F-35 или F-22.

Разширените възможности на Китай за система за ранно предупреждение и контрол във въздуха се считат за водещ фактор, стимулиращ Съединените щати да инвестират през 2022 г. в придобиването на Boeing E-7 Wedgetail, въпреки че самолетът е значително по-малък и носи много по-лек набор от сензори от KJ-3000. E-3 Sentry от епохата на Студената война, на който в момента разчитат военновъздушните сили на САЩ, се счита за отдавна остаряла, пише още изданието.

Още новини четете в категория Свят
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментари (11)

???? You have a notification № 446485. Go >> https://telegra.ph/Get-BTC-right-now-01-22?hs=ac5ad475ca61bf397136f81f49eab4b6& ????

im1vhb

???? Message; Withdrawing #YB89. CONFIRM => https://telegra.ph/Get-BTC-right-now-01-22?hs=ac5ad475ca61bf397136f81f49eab4b6& ????

7al7dc

Тодор Тодоров

Сигурни ли сте,че в момента сте в правилния лагер?!? ЕС е потъващ кораб, накрая САЩ ще завладее всичко, в момента Русия печели войната в Украйна. Накрая ще се изтощи и заедно с ЕС и България ще бъдем роби на САЩ!!!???!!!

Ху Фан

Ива едно лайно дето е много навътре с възможностите та курненска русия ,ти скапаняк нещастен знаеш ли изобщо каде се намира тая русия .

Михаел

Оправете си заглавието, примерните снимки и има какво да се желае от самата статия. Повечето от коментиращите статията си нямат хабер нито какво, нито защо коментират, начина по който го правят е жалък и показва ниски знания и култура. Тези като нас които следят интернационални максимално независими военни анализатори, а не натрапчиво излочили недодялани статийки като тази сме наясно с потенциала на Китай.

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Новините от днес

Султанът на Оман Хайсам бин Тарик Ал Саид получи писмо от президента Румен Радев Правителството прие програма за компенсация на бизнеса за високите цени на електроенергията (ВИДЕО) Министър Петкова: Бюджетните и данъчните закони ще бъдат ревизирани до 14 февруари Правителственият самолет с освободените български моряци излетя от Оман (СНИМКА) Николай Денков пак се самохвали: Благодарение само на нас днес сме готови за Еврозоната (ВИДЕО) Радостин Василев: Настоящото правителство продължава да изпълнява ултра либералните модели на демократите в САЩ (ВИДЕО) Washington Post: Съветът за национална сигурност на САЩ изхвърли десетки служители, отговарящи за Украйна, Иран и КНДР Кабинетът “Желязков” започва работа: Обсъждат се ключови финансови промени Най-големият айсберг на планета се движи към британски остров “Желязната стена” на Нетаняху: Какво се случва на Западния бряг?

Времето тази седмица

София Четвъртък 23.01.2025 4.2 °C
Варна Четвъртък 23.01.2025 5.4 °C
Бургас Четвъртък 23.01.2025 7.2 °C
Пловдив Четвъртък 23.01.2025 5.1 °C
Стара Загора Четвъртък 23.01.2025 7.1 °C
Русе Четвъртък 23.01.2025 8 °C
Благоевград Четвъртък 23.01.2025 6 °C

Дневен хороскоп