Москва обяви фондацията на холивудската звезда Джордж Клуни за нежелана на територията на Русия, след като стана ясно, че тя разследва военни престъпления в Украйна, съобщи „Политико“. Днес руските власти забраниха на организацията с нестопанска цел Clooney Foundation for Justice (CFJ) да работи в страната.
От Главната прокуратура на Русия в изявление в своя канал в социалната мрежа Telegram изтъкнаха, че фондацията „извършва работа, насочена към дискредитирането на Русия в холивудски мащаб“. „Тя активно подкрепя напусналите страната псевдопатриоти, членове на забранени екстремистки сдружения и терористични организации“, се казва в изявлението.
Русия определи десетки чуждестранни благотворителни организации, мозъчни тръстове и други граждански сдружения като „нежелани“ от 2015 г. насам. Тогава тя прие закон, позволяващ й да взема на мушка групи, критични към режима на президента Владимир Путин. Определението означава, че такива организации нямат право да оперират в Русия и се забранява на банките и компаниите в страната да работят с тях. Заедно със законодателството за „чуждестранните агенти“ от 2022 г., законът е част от по-широка тенденция на Русия да репресира организациите за правата на човека и гражданските права, действащи в рамките на нейните граници.
Фондацията на Клуни има дейност в 40 държави по света, уточнява агенция Интерфакс. По информация от сайта на CFJ тя „активно разследва военни престъпления в Украйна, наблюдава фалшиви съдебни процеси срещу жени и журналисти и се бори срещу глобалната тенденция на авторитаризъм, която се стреми да накаже онези, които говорят истината на властта“. От началото на инвазията през февруари 2022 г. CFJ също така „събира доказателства за военни престъпления и престъпления срещу човечеството“, извършени от Русия в Украйна, и има за цел да задейства наказателно преследване за виновниците и да въздаде справедливост на оцелелите, посочва „Нюзуик“.
„Под прикритието на хуманитарни идеи „борците за справедливост“ от Медисън авеню насърчават инициативи за наказателно преследване на висшето ръководство на Русия, разпространяват публично негативни псевдоекспертни оценки за руското законодателство за чуждестранните агенти и неправителствени организации“. Това припомня изданието публикацията на Главната прокуратура в Telegram.
Според „Свободна Европа“/Радио Свобода“, което беше добавено в черния списък през февруари, организациите, обозначени с това клеймо, „трябва напълно да спрат работата си в Русия или да бъдат изправени пред тежки глоби и наказателни последствия“. Освен това руските граждани могат да получат до пет години затвор за сътрудничество с тези групировки или за предлагане на финансова подкрепа за тях. Организацията на Клуни се присъединява към списъка с повече от 140 други, които са били сметнати за „нежелани“, за които „Свободна Европа“ казва, че „по същество прекратяват“ съществуването си в Русия.
Руската RTVI припомня, че на 31 май Анна Нейстат, юридически директор на проекта Docket, част от Фондацията за правосъдие на Клуни, беше обявила, че организацията ще поиска заповеди за арест на руски журналисти, работещи в Европа. Според нея ще се изготвят искания, включително до Международния наказателен съд, да бъдат образувани наказателни дела срещу „най-очевидните руски пропагандисти“, включително главни редактори.
„Що се отнася до последните съобщения за руски журналисти, някой от нашата фондация направи грешка. Аз съм син на журналист. Ние от Фондацията на Клуни никога не бихме преследвали журналисти, дори и да не сме съгласни с тях“. Това се отбелязва в изявлението на актьора.
Според него организацията има „дълга история на защита на журналистите“.
ARTDAY.BG