Анализатори от Центъра за геополитика на JPMorgan Chase смятат, че руската армия напредва твърде бавно и не оправдава понесените загуби, което вероятно ще принуди Кремъл да потърси дипломатическо решение.
Очаква се лична среща между Путин и Доналд Тръмп да изиграе ключова роля за такъв обрат, въпреки че дотогава не е предвиден съществен напредък.
Анализаторите очертават четири възможни сценария за развитието на страната:
Корейски сценарий (15%) – Русия запазва окупираните територии, Украйна не влиза в НАТО, но получава европейски военен контингент. Това би отворило път към стабилност и икономически растеж.
Израелски сценарий (20%) – Украйна получава сериозна военна и икономическа помощ, но без чужди войски на своя територия. Страната става способна да се защитава, макар заплахата от нов конфликт да остава.
Грузински сценарий (50%) – Най-вероятният, но негативен сценарий. Подкрепата от Запада намалява, Украйна губи позиции и се връща в сферата на влияние на Москва.
Беларуски сценарий (15%) – Най-песимистичният. Ако САЩ се откажат от подкрепа, Украйна може да бъде принудена към капитулация и да се превърне в марионетна държава под контрола на Кремъл.
Бившият главнокомандващ на украинската армия Валерий Залужни също признава, че победата над Русия и пълното възстановяване на териториалната цялост е малко вероятно при сегашните условия.
Русия разполага с ресурси да продължи войната, а възможностите за преговори остават ограничени – Путин не показва готовност за компромис, а Тръмп не е склонен да налага допълнителни санкции без ясни основания.
Повечето международни наблюдатели остават скептични към прогнозата на JPMorgan и не очакват скорошен край на войната.