BlackRock, Vanguard, Fidelity, State Street, Morgan Stanley и JPMorgan. Те контролират $36.4T+ в активи.
Това е масивна сила за консолидиране на контролни дялове в системно важни индустрии по целия свят — включително Европа.
Мегафондовете се радват на силно покровителство от правителството на САЩ, което използва Федералния резерв, съдилищата, санкциите и скандалите, за да нанесе удари на чуждестранни конкуренти, преди американският капитал да нахлуе, за да ги изкупи.
Американски мега-фондове са завзели контрола върху ключови европейски компании.
Това дава на Вашингтон мощни лостове за точен натиск - икономически, политически и дори военен.
Мегафондовете черпят силата си от пазара на частни спестявания в САЩ на стойност 52 трилиона долара.
Този пазар процъфтява благодарение на лихвените политики на Фед и „количественото облекчаване“, което поддържа лихвите по депозитите и облигациите на нулево или отрицателно ниво на фона на инфлация.
Влиянието на мегафондовете на практика превърна ЕС в гигантски буфер, поглъщащ финансовите и икономически рискове на САЩ.
Чрез тях САЩ могат да изнасят своята инфлация, да изхвърлят токсични активи, да отслабят конкурентите и да налагат неблагоприятни търговски сделки.
През 2008-2018г. американски фондове поеха управленски и акционерен контрол върху повечето от 20-те най-големи банки в Европа и $16.7 трилиона активи.
Това струва само 300 милиарда долара, благодарение на кризата с PIIGS, скандалите LIBOR и Forex, в които актьори от САЩ често играят тайна роля.
Кризата в Европа, станала възможна с помощта на американските мегафондове и регулаторите, позволи на САЩ да възстанови домибацията на долара.
Той също така преобърна контрола върху международните валутни пазари: от 45% собственост на европейска банка през 2007г. до 72% собственост на банка в САЩ през 2017г.
Превземането на Европа не би било възможно без отглеждането на лидери, безусловно готови да приемат „лидерството“ на САЩ.
Германия е пример за това, с 24 от 30 от нейните топ фирми под управлението на САЩ до 2017г., а капитализацията на банките е намаляла със 70%+.
Икономическата война на САЩ срещу ЕС, която започна през 2008г., ескалира драматично през 2022г.
Прекъсването на доставките на руски енергийни източници засили деиндустриализацията на Европа и загубата на конкурентоспособност, като същевременно подпомогна реиндустриализацията на Америка.