Рано сутринта на 1 юни 2022 г. Алекс Карп, главен изпълнителен директор на фирмата за анализ на данни Palantir Technologies, прекоси границата между Полша и Украйна пеша, заедно с петима колеги. Чифт очукани Toyota Land Cruisers чакаха от другата страна. Водени от въоръжена охрана, те се спуснаха по празни магистрали към Киев, покрай бомбардирани сгради, мостове, повредени от артилерия останки от изгорели камиони. Те пристигнаха в столицата преди комендантския час. На следващия ден Карп беше ескортиран до укрепения бункер на президентския дворец, ставайки първият лидер на голяма западна компания, който се среща с украинския президент Володимир Зеленски след нахлуването на Русия три месеца по-рано. На чаша еспресо Карп каза на Зеленски, че е готов да отвори офис в Киев и да разположи данните и софтуера за изкуствен интелект на Palantir в подкрепа на отбраната на Украйна. Карп вярваше, че те могат да се обединят „по начин, който да позволи на Давид да победи съвременен Голиат“.
В стратосферата на топ технологичните изпълнителни директори Карп е необичайна фигура. На 56 той е хилав любител на тай чи с облак от жилави сиви къдрици, които му придават вид на ексцентричен учен. Има докторска степен по философия от немски университет, където учи при известния социален теоретик Юрген Хабермас, и диплома по право от Станфорд, където се сприятелява с противоречивия рисков капиталист и съосновател на Palantir Питър Тийл. След като Palantir стана най-потайният еднорог в технологиите, Карп премести компанията в Денвър, за да избяга от „монокултурата“ на Силиконовата долина, въпреки че обикновено работи в хамбар в Ню Хемпшир, когато не пътува.
Украинците не бяха сигурни какво да мислят за човека, който даваше грандиозни обещания през богато украсената дървена маса.
Но те били запознати с репутацията на компанията, спомня си Михайло Фьодоров, министър на цифровата трансформация на Украйна, който е бил на тази първа среща. Наречен на мистичните „виждащи камъни“ във „Властелинът на пръстените“, Palantir притежава същата аура на всезнание. Създадена отчасти от инвестиция от отдела за рисков капитал на ЦРУ, тя изгради бизнеса си, предоставяйки софтуер за анализ на данни на имиграционните и митнически служби на САЩ (ICE), ФБР, Министерството на отбраната и множество чуждестранни разузнавателни агенции.
„Те са търговците на оръжия с изкуствен интелект на 21-ви век“, казва Джейкъб Хелберг, експерт по национална сигурност, който е външно политически съветник на Карп.
В Украйна, казва Карп, той е видял възможността да изпълни мисията на Palantir да „защити Запада“ и да „дяволски да изплаши нашите врагове“.
Украйна също вижда възможност.
Първоначално това е предизвикано от отчаяние, казва 33-годишният Фьодоров. Тъй като руснаците заплашваха да свалят демократично избраното правителство на Зеленски и да окупират страната, Киев се нуждаеше от всяка помощ, която можеше да получи. Но скоро правителствените служители осъзнаха, че имат шанс да развият собствен технологичен сектор в страната. От европейските столици до Силиконовата долина, Фьодоров и неговите заместници започват да рекламират бойните полета на Украйна като лаборатории за най-новите военни технологии. „Нашата голяма мисия е да превърнем Украйна в световната технологична лаборатория за научноизследователска и развойна дейност“, казва Фьодоров.
Напредъкът бил поразителен.
За година и половина от първата среща на Карп със Зеленски, Palantir се включва в ежедневната работа на едно военновременно чуждестранно правителство по безпрецедентен начин. Повече от половин дузина украински агенции, включително министерствата на отбраната, икономиката и образованието, използват продуктите на компанията. Софтуерът на Palantir, който използва AI за анализиране на сателитни изображения, данни с отворен код, кадри от дрон и доклади от земята, за да предостави на командирите военни опции, е „отговорен за по-голямата част от целевото насочването на Украйна“, според Карп. Украински служители ми казаха, че използват анализа на данните на компанията за проекти, които далеч надхвърлят разузнаването на бойното поле, включително събиране на доказателства за военни престъпления, обезвреждане на противопехотни мини, презаселване на разселени бежанци и изкореняване на корупцията. Palantir има толкова голямо желание да демонстрира възможностите си, че ги предоставя на Украйна безплатно.
Това далеч не е единствената технологична компания, която подпомага украинските военни усилия. Гиганти като Microsoft, Amazon, Google и Starlink работят за защита на Украйна от руски кибератаки, мигрират критични правителствени данни в облака и поддържат връзката на страната, като отделят стотици милиони долари за отбраната на нацията. Спорната американска компания за лицево разпознаване Clearview AI е предоставила своите инструменти на повече от 1500 украински служители, които са ги използвали, за да идентифицират повече от 230 000 руснаци на своята територия, както и украински колаборационисти. По-малки американски и европейски компании, много от които фокусирани върху автономни дронове, създадоха магазини и в Киев, като в резултат младите украинци нарекоха някои от претъпканите коуъркинг пространства в града „Mil-Tech Valley“.
Войната винаги е движела иновациите, от арбалета до интернет, а в съвременната епоха частната индустрия има ключов принос за пробиви като атомната бомба. Но сътрудничеството между чуждестранни технологични компании и украинските въоръжени сили, които казват, че разполагат със софтуерен инженер във всеки батальон, води до нов вид експериментиране във военния ИИ. Резултатът е ускоряване на „най-значимата фундаментална промяна в характера на войната, регистрирана някога в историята“, каза генерал Марк Мили, бивш председател на Обединения комитет на началник-щабовете, пред репортери във Вашингтон миналата година.
Може да е трудно да се види това отдалеч. По всичко личи, че войната в Украйна е в задънена улица, като и двете страни се борят с оръжия от 20-ти век като артилерия и танкове. Някои гледат на твърденията за високотехнологични пробиви със скептицизъм, като твърдят, че мъчителната война на изтощение е слабо засегната от внедряването на инструменти за изкуствен интелект. Но Украйна и нейните съюзници от частния сектор казват, че играят по-дългосрочна игра: създаване на военна лаборатория за бъдещето.Украйна „е най-добрата тестова площадка за всички най-нови технологии“, казва Фьодоров, „защото тук можете да ги тествате в реални условия“. Карп казва: „Има неща, които можем да направим на бойното поле, които не бихме могли да направим в домашни условия.“
Ако бъдещето на военните действия преминава бета-тест на място в Украйна, резултатите ще имат глобални последици.
В конфликти, водени със софтуер и AI, където е вероятно повече военни решения да бъдат предадени на алгоритми, технологичните компании имат огромна власт като независими участници. Тези, които желаят да се движат бързо и да пренебрегват законовите, етичните или регулаторните норми, могат да направят най-големите пробиви. Служители и експерти по националната сигурност предупреждават, че тези нови инструменти рискуват да попаднат в ръцете на противника. „Перспективите за разпространение са безумни“, казва Рита Конаева от Центъра за сигурност и нововъзникващи технологии в Джорджтаун. „Повечето компании, работещи в Украйна в момента казват, че са в съответствие с целите на националната сигурност на САЩ, но какво се случва, ако не е така? Какво се случва на следващия ден, когато противникът започне да използва такива средства срещу нас?“
През месеците след първата среща на Карп със Зеленски, ръководството на Palantir влизат в позната рутина с честите си пътувания до Украйна.
През октомври се срещнах със служител на Palantir от Лондон на летището в Краков, Полша. Качиха ни в две бронирани коли, раздадоха ни комплекти за спешна медицинска помощ „за всеки случай“ и ни закараха до границата с Украйна. Изчезна това, което един ръководител ми описа като „вибрацията на Калашников между коленете“. Минахме през граничния пункт, където млади украински новобранци дремеха под лекия дъжд.
След десетки такива пътувания служителите на Palantir имат любими закусвални на бензиностанциите по дългия път до Киев и любими шофьори (един тромав бивш войник от полските специални части с прякор Хорс, ни закара до мястото с ужасяваща скорост). Имат и любими специализирани кафенета из столицата. В тези дни фоайетата на петзвездните хотели в Киев са пълни със служители на сигурността, които се опитват незабелязано да отпиват бира, докато чакат ръководители на чуждестранни компании – по отбраната, технологиите и служители на западни държавни структури.
Голяма част от работата на Palantir там се извършва в стилни коуъркинг пространства от екип от по-малко от дузина служители, които работят непосредствено с украински служители.
Когато посетих един такъв офис през октомври, трима мъже с късо подстригани коси и карго панталони се открояваха на фона на модерната тълпа от 20-годишни компютърджии, преди да изчезнат, за да се срещнат със служители на Palantir в хотелска стая, резервирана под фалшиво име. „Често се чувства като атмосфера на технологичен стартъп: нека да видим какво можем да направим с две стари камери и дрон, летящ наоколо“, казва Вик, инженер, напуснал работата си в американски технологичен гигант, за да работи за Palantir в Киев след инвазията и пожелал да бъде отбелязан с псевдоним от съображения за сигурност. „С изключение на това, че сме на предната линия на войната.“
С няколко щраквания на мишката един украински инженер на Palantir ми показа как могат да получават главозамайващ набор от данни от бойното поле, за чието анализиране доскоро биха били нужни стотици хора.
Софтуерът на Palantir обработва сурови разузнавателни данни от източници, включително дронове, сателити и украинци на земята, както и радар, който може да вижда през облаците, и топлинни изображения, които могат да открият движение на войски и артилерийски огън. След това моделите с активиран AI могат да предоставят на военните служители най-ефективните опции за насочване във вражеските позиции. Моделите се подобряват и усъвършенстват с всеки удар, според представителя на Palantir.
Когато компанията за първи път започва да работи с украинското правителство през лятото на 2022 г., „това беше просто въпрос на чисто оцеляване“, казва Луис Мозли, изпълнителен вицепрезидент на Palantir за Обединеното кралство и Европа.
Palantir наема украински инженери, които могат да адаптират софтуера му за военните действия, като същевременно служат като посредници между технологичната компания и склеротичната бюрокрация на Украйна. Правителствените служители били обучени да използват инструмент на Palantir, наречен MetaConstellation, който използва търговски данни, включително сателитни изображения, за да даде картина в почти реално време на дадено бойно пространство. Софтуерът на Palantir интегрира тази информация с търговски и класифицирани правителствени данни, включително от съюзници, което позволява на военни служители да съобщават позициите на врага на командирите по места, за да вземат решение да ударят целта. Това е част от това, което Карп нарича цифрова „верига за поражение“.
Въпреки че последните данни за печалбите на компанията показват, че страните партньори са платили десетки милиони, за да компенсират инвестицията на Palantir, Украйна не е платила на Palantir за нейните инструменти и услуги. Мотивите на компанията в Украйна имат малко общо с краткосрочна печалба.
През последните години Palantir се опита да се отърве от репутацията си на сенчест шпионски изпълнител за извличане на данни, като разширява списъка си с търговски клиенти.
Неговите инструменти изиграха роля в разкриването на финансовите измами, извършени от Бърни Мадоф, изкореняването на китайския шпионски софтуер, инсталиран на компютъра на Далай Лама, и предполагаемото подпомагане на издирването на Осама бин Ладен – дългогодишни слухове, които компанията внимава да не да оспорва. Съвсем наскоро тя подчерта работата си със Световната продоволствена програма на ООН и използването на нейния софтуер за проследяване на производството и разпространението на ваксина срещу COVID-19.
Карп отдавна отхвърли широко разпространената критика, че инструментите на Palantir позволяват правителствено наблюдение.
Amnesty International обвини компанията, че се стреми да „отклони и минимизира отговорността си за защита на човешките права“ и каза, че инструментите на Palantir са позволили на правителствените агенции да проследяват и идентифицират мигранти и търсещи убежище, за да извършват арести и нападения на работното място. Но главният изпълнителен директор на Palantir казва, че вижда като морален дълг да се снабдяват западните правителства с най-добрите нововъзникващи технологии, като призовава за „по-тясно сътрудничество между държавата и технологичния сектор“, което според него ще позволи на Запада да запази предимството си над глобалните противници.
В Украйна Palantir намери възможност да реализира тази мисия на практика, като същевременно укрепи репутацията си.
„Хората често имат предубедени представи за Palantir, но нашите продукти работят“, казва вицепрезидентът Джош Харис. „Когато е екзистенциално и когато трябва да работи, сваляте щорите, премахвате цялата политика.“ И именно в лидерите на Украйна компанията откри група млади, технически подготвени служители, които биха могли да им помогнат с нещо повече от PR.
Когато бях там миналата есен, величественият булевард, който води до сградата на кабинета на министрите на Украйна в центъра на Киев, беше облицован с ръждясали противотанкови барикади и контролно-пропускателни пунктове с войници с пушки.
Прозорците на внушителната сграда от съветската епоха, в която се помещава по-голямата част от правителството на Зеленски, бяха покрити с чували с пясък. Правителствени служители се въртяха през тъмните коридори, използвайки телефоните си, за да си осветяват пътя.
Кабинетът на Фьодоров на шестия етаж беше осветен от неонови лампи. Бягаща пътека, боксови ръкавици и велоергометър образуваха малка фитнес зала в единия ъгъл. На конферентна маса, оградена от големи екрани, стоеше каменна скулптура на извънземно с шапка на „Байдън-Харис 2020“. Спретната купчина разгънати списания близо до вратата носеше послание към света: „Украйна: отворена за бизнес“.
През последните 18 месеца Фьодоров и неговите заместници донесоха това послание до технологични изпълнителни директори, конференции в областта на отбраната и бизнес срещи.
Бившият предприемач в областта на дигиталния маркетинг, който е най-младият член на кабинета на Зеленски, представя бойните полета на Украйна и нейното модерно общество по време на война като възможно най-добрата изпитателна площадка за авангардни иновации. „Технологичният сектор ще бъде основният двигател на нашия бъдещ растеж“, ми каза Фьодоров. В деня, в който разговаряхме в неговия кабинет, Фьодоров току-що беше приключил един от редовните си разговори с ръководители на Microsoft и трябваше да се срещне с ръководители на Google, които бяха пристигнали в Киев.
Той беше на корицата на списание Wired и говори за технологичните постижения на Украйна по време на война на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.
Това е поразителен обрат от времето, когато интервюирах Фьодоров за първи път през март 2022 г. Тогава той говореше на Airpods от затъмнен бункер с нестабилна видео връзка и екипът му прибягваше до Twitter, за да лобира и засрами най-големите технологични компании в света да бавното блокиране на техните услуги в Русия.
В първите месеци на войната украинските власти приемаха всяка предложена помощ.
Те взеха кибер и облачни услуги от Microsoft, Amazon и Google; Терминали Starlink от Илон Мъск; софтуер за лицево разпознаване от Clearview AI; и множество експериментални дронове, камери и комплекти за заглушаване от големи отбранителни компании и стартиращи фирми. Фьодоров събра „ИТ армия“ от 400 000 доброволци хакери, за да помогне за защитата на критичната инфраструктура и да се противопостави на руските кибератаки. „В началото нямаше процес. Имаше хаос“, казва Алекс Борняков, 41-годишният заместник на Фьодоров. През това лято, добавя той, „трябваше да се успокоим и да кажем:„ Не можем да продължим по този начин. Нуждаем се от дългосрочна стратегия.“
Решението, на което се спират, е да изградят технологичен сектор, който не само може да помогне за спечелването на войната, но и да служи като стълб на икономиката на Украйна, когато тя приключи.
Израел, разсадник за технологични стартиращи компании, става модел. 300 000 технолози в Украйна, много от които наети от американски компании преди войната, бяха нетърпеливи да допринесат в битката, като работят за увеличаващия се брой местни военни стартиращи компании. „Решихме да изпратим съобщение, че не става въпрос за дарения“, казва Борняков. „Най-добрият начин да помогнете на Украйна е да инвестирате в Украйна.“
Те първо тестваха новия терен на конференцията за възстановяване на Украйна в Лугано, Швейцария, през юли.
Реакцията била бърза. Инвеститори от Силициевата долина стартираха Blue and Yellow Heritage Fund, за да инвестират в украински стартиращи компании. „Това не е благотворителна организация“, казва тогава съдружникът-основател Джон Франкел. „Това е нашият начин да допринесем, но и да получим висока възвръщаемост на капитала.“
Фьодоров и Борняков създадоха стимули, предоставяйки специални данъчни облекчения за отбранително-технологични компании, за да ги привлекат да дойдат в Киев.
Те стартираха „търговски мисии“ на конференции в Лондон, Сан Франциско, Торонто, Брюксел, Давос и Дубай. До началото на 2023 г. „роуд шоуто“ почти върви твърде добре. „Бяхме бомбардирани с толкова много продукция за военна отбрана от [стартъпи], които казваха: „Имам идея как да се спечели войната“, казва Борняков. Той и Фьодоров стартират дигитална платформа, наречена Brave1, чрез която отбранително-технологични компании, стартиращи компании и обикновени украинци могат да представят своите продукти. Получили повече от 1145 предложения, стотици от които се тестват на бойното поле, по данни от офиса на Фьодоров. Това включва дронове, софтуер за AI-транскрипция, който може да дешифрира руски военен жаргон, радиостанции, които предотвратяват руски заглушавания, кръпки за кибер уязвимости и оборудване за разминиране.
На срещи с повече от дузина украински служители ми бяха демонстрирани как работят някои от тези инструменти и как се използват за задачи извън бойното поле.
Дмитро Завгородний, дигитален служител в Министерството на образованието и науката ми показа табла за управление със сателитни карти, проследяващи училища, засегнати от предупреждения за въздушна атака или прекъсване на електрозахранването, състоянието на пътищата и оценки колко време ще отнеме на учениците да стигнат до убежища с wi-fi. Този софтуер, предоставен от Palantir, ще помогне на министерството да определи как да поддържа училищата отворени, да осигури лаптопи и свързаност в конфликтни зони и да проведе национално тестване с минимално прекъсване. „Това е като суперсила“, обясни Завгородний.
Обградена от скупчени около лаптоп служители, украинският министър на икономиката Юлия Свириденко ми показа как софтуерът на Palantir е направил възможно обединяването на десетки по-рано изолирани потоци от данни, за да помогне на служителите да разчистят страната от противопехотни мини.Украйна се превърна в най-силно минираната страна в света, с неексплоадирали боеприпаси, които застрашават повече от 6 милиона цивилни и правят огромни участъци земеделска земя неизползваеми.Министерството работи с Palantir, за разработване на модели за определяне къде усилията за разминиране могат да имат най-голямо въздействие, помагайки на Свириденко да изготви план за връщане на 80% от замърсената земя обратно в икономическа употреба в рамките на 10 години.В интервю в киевски хотел главният прокурор на Украйна Андрий Костин ми каза как неговата агенция използва софтуера на Palantir в усилията си да преследва предполагаеми руски военни престъпления – с помощта на анализ на огромни масиви от данни, за да свърже твърденията за военни престъпления с доказателства,включително сателитни изображения, движение на войски и данни с отворен код като снимки и видеоклипове, качени от украинци в социалните медии.
Други технологични компании също доставят на украинското правителство продукти, за да помогнат за спечелването на войната.
Един от най-успешните става Clearview, който заместник-министърът на вътрешните работи на Украйна Леонид Тимченко ми описа като „тайното оръжие“ на страната срещу нахлуващите руски войски. Той се използва от 1500 служители в 18 украински агенции и е помогнал за идентифицирането на повече от 230 000 руски войници, които са участвали във военната инвазия, което прави възможно свързването им с доказателства за предполагаеми военни престъпления, според украински служители. Clearview също се възползва от предимствата. Украинските инженери „определено са направили нашия продукт много по-добър“, казва неговият главен изпълнителен директор Хоан Тон-Тат.
На кратко разстояние с кола от центъра на Киев се намира оживен високотехнологичен „иновационен парк“, наречен Unit City. Това е обширен кампус от ултрамодерни офиси, построени на територията на стара съветска фабрика за производство на копия на немски мотоциклети. Unit City е епицентърът на усилията на Украйна да превърне своята технологична индустрия „в главния иновационен център в Европа“, казва партньорът на компанията Кирил Бондар. От началото на войната американски и европейски правителствени служители са посетили Unit City; както и технически ръководители и светила като Виталик Бутерин, създател на блокчейна за криптовалута Ethereum.
Сред фирмите, базирани тук, е украински военен стартъп ускорител, наречен D3 (Dare to Defend Democracy). Високопоставени чуждестранни инвеститори, включително бившият главен изпълнителен директор на Google Ерик Шмид, са вложили повече от 10 милиона долара в D3. По време на пътувания до Украйна, казва Шмид, той се е убедил, че използването на ИИ и дронове на фронтовите линии на страната ще доведат до пробив. „Има просто толкова много обем, има толкова много играчи, има толкова много иновации“, казва Шмид. „Наистина е впечатляващо.“
Шмид е сред редицата видни чуждестранни инвеститори, привлечени от зараждащия се технологичен сектор на Украйна.
Германският производител на дронове Quantum Systems наскоро обяви, че ще отвори център за изследвания и разработки в Киев. Японският технологичен гигант Rakuten също обяви плановете си да отвори офис в столицата. Турският производител на дронове Baykar е инвестирал близо 100 милиона долара за изграждането на изследователски и производствен център в Украйна до 2025 г. На неотдавнашна европейска конференция по отбраната, „никой дори не би погледнал продукт, ако не е подпечатан с клеймо „Тестван в Украйна“, ми каза Дебора Феърламб, съоснователят на Green Flag Ventures, нов фонд, посветен на инвестирането в украински стартиращи компании.
Докато насърчава инвестициите, украинското правителство също се стреми да запази ценни данни от бойното поле за собствената си прохождаща отбранителна индустрия.
Длъжностни лица ми казаха, че възнамеряват да изнесат иновациите, произтичащи от конфликта, за да се справят с различни глобални кризи извън войната, от разрушителни прекъсвания на тока до природни бедствия. С течение на времето Киев стана много по-селективен по отношение на това на кого позволява достъп до предните им линии, за да усъвършенства продуктите си. „Има промяна в тона“, ми каза висш ръководител на Palantir, докато напускаше среща с официални лица в Киев. „Сега изглежда, че казват: „Знаеш ли, късметлия си, че си тук.““
Извън нейните граници има признаци, че военната лаборатория на Украйна е помогнала за утвърждаването й като основен играч на световната технологична сцена.На Web Summit, най-голямата технологична конференция в света, която се проведе в Лисабон през ноември, павилионът на Украйна се издигаше над други експонати в огромната арена.Две години по-рано присъствието му беше ограничено до ъглов щанд.Сега 25 украински стартиращи компании бяха поставили павилиони и десетки млади работници в жълти фланелки на отбора на Украйна раздаваха рекламни брошури.„Най-доброто време за инвестиране в Украйна е СЕГА, а не след войната“, се казва в маркетинговите му материали.
Някои от уроците, научени на бойните полета на Украйна, вече са получили глобално разпространение.
Позовавайки се на Украйна като проект, Тайван нае производители на търговски дронове и аерокосмически фирми, които да се включат в армията, за да изградят своята програма за дронове на фона на нарастващото напрежение с Китай. Миналия месец Белият дом беше домакин на Palantir и шепа други отбранителни компании, за да обсъдят технологиите на бойното поле, използвани срещу Русия във войната. Провереният в битка в Украйна алгоритъм, изглежда работи.
Както и кампанията Palantir за възстановяване на репутацията си.
В началото на януари, на фона на продължаващата война срещу Хамас, Министерството на отбраната на Израел сключи сделка с компанията за „използване на напредналата технология на Palantir в подкрепа на мисии, свързани с войната“. За ръководителите на Palantir търсенето на техните инструменти от една от най-технологично напредналите армии в света говори само за себе си. Но те бяха изненадани, когато обикновено дискретните израелци позволиха партньорството да бъде оповестено публично, „сякаш самият факт на отношенията ще действа като военно възпиране“, по думите на човек, запознат с дискусиите.
Война от следващото поколение с използване на AI засега е в ранните си етапи. Някои американски служители са скептични, че това ще допринесе за военна победа на Украйна. Докато войната навлиза в третата си година, украинската контраофанзива продължава да боксува. „Техническите братя не ни помагат твърде много“, каза Бил Лаплант, заместник-министър на отбраната на САЩ за придобиването и поддържането, на конференция по отбраната през ноември. „В момента не се воюваме в Украйна с опъжия от Силиконовата долина, въпреки че те ще се опитат да си припишат заслугата за това.“
Използването от Украйна на инструменти, предоставени от компании като Palantir и Clearview, също повдига сложни въпроси за това кога и как инвазивната технология трябва да се използва по време на война, както и докъде трябва да се простират правата за поверителност.
Главният изпълнителен директор на Clearview Тон-Тат твърди, че подобно на много нови инструменти в този конфликт, неговият софтуер за лицево разпознаване е „технология, която блести и наистина се оценява само по време на криза“. Но разтревожени правозащитни групи и защитници на поверителността предупреждават, че непровереният достъп до неговия инструмент, който е обвинен в нарушаване на законите за поверителността в Европа, може да доведе до масово наблюдение или други злоупотреби.
Това може да е цената на експериментите. „Украйна е жива лаборатория, в която някои от тези системи с изкуствен интелект могат да достигнат зрялост чрез експерименти в реално време и постоянно, бързо повторение“, казва Йорит Каминга, директор на глобалната политика в RAIN, изследователска фирма, специализирана в изкуствения интелект в областта на отбраната. И все пак голяма част от новата власт ще бъде в ръцете на частни компании, а не на правителства, отговорни пред своите хора. „Това е първият път, в една война, когато повечето от критичните технологии не идват от федерално финансирани изследователски лаборатории, а от комерсиални технологии от рафта“, казва Стив Бланк, технологичен ветеран и съосновател на Gordian Knot Center за иновации в националната сигурност в Станфордския университет. „И има пазар за тези неща. Така че джинът е излязъл от бутилката.“
Автор: Вера Бергенгрун; Източник: time.com//Превод: Opposition