11 Декември
София 5.3 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Климатичните промени удариха Испания с невиждани наводнения: Европейските държави са неподготвени за бедствия

31/10/2024 22:57
климатичните промени удариха испания невиждани наводнения европейските държави неподготвени бедствия
Експертът Георги Стефанов подчертава, че честите катаклизми като наводнения и суши стават все по-интензивни и изискват дългосрочни мерки. Европейското законодателство предупреждава да не се застрояват заливни тераси, които са ключови за адаптацията към новия климат.

Водното бедствие в Испания е в резултат от измененията на климата, които както става видно явно всеки месец започват да се случват, и то в цяла Европа. Това е сигналът, че големите природни катаклизми, наводненията, сушата и свързаните с нея пожари, са толкова мащабни, че нямаме готовност за реакция. Това каза Георги Стефанов – експерт "Климат и енергетика“ в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Цяла източна част на Испания страдаше от незапомнена суша и сега изведнъж за по-малко за едно денонощие, концентрирано в рамките на няколко часа, се извалява годишната норма на валежите за тази географски регион, обясни той и добави, че това е последицата от покачването на температурите.  

70% от планетата Земя са водни масиви и само 30% са суша. Промените в температурата и свързаните с това аномалии се отразяват не само на сушата, но и на Световния океан, където се формират все по-големи урагани, като тия, които преди няколко седмици удариха САЩ, и които се обследват последните 10-20 години благодарение основно на сателитните наблюдения.

"За съжаление тези циклони се формират именно там, и те стават все по-интензивни, агресивни като скорост и мащаб и влияят върху сушата. И затова една слънчева и гореща Испания е изцяло неподготвена за едни такива огромни валежи, които са характерни за тропическите региони, но не и за този географски регион, конкретно държавата Испания, и може да се случи утре пак.“

Според експерта държавите трябва да вземат мерки и превантивно да са подготвени за възможни бедствия, а това е бавен и скъпоструващ процес. Освен това европейското законодателство посочва да не се живее и застроява на така наречените заливни тераси. "Заливните тераси, без значение кога ще дойде голямата вода – тя може да е идвала преди веднъж на 1000 години, но сега идва веднъж на няколко години - това са точки, които трябва да бъдат оставени за природата, ако искаме да не плащаме колосалната цена на такива щети. Това е адаптацията към новия климат и към новите условия,“ категоричен е той.

Още новини четете в категория Интервю
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

София Сряда 11.12.2024 5.3 °C
Варна Сряда 11.12.2024 3.2 °C
Бургас Сряда 11.12.2024 5 °C
Пловдив Сряда 11.12.2024 8.3 °C
Стара Загора Сряда 11.12.2024 5.2 °C
Русе Сряда 11.12.2024 5.7 °C
Благоевград Сряда 11.12.2024 -2 °C

Дневен хороскоп