09 Октомври
София 15.7 С
Ако го няма при нас, значи не се е случило

Кой църковен празник честваме днес?

13/09/2024 06:19
църковен празник честваме
На 13 септември православната църква чества празник, посветен на паметта на свети мъченик Корнилий. На този ден църквата отбелязва и Предпразненство на Въздвижение на Честния Кръст или Кръстовден, който се пада на 14 септември. 

История на празника 

Корнилий бил римски центурион, който служил в Кесария в Палестина. Като римски офицер той бил езичник, но по-късно се заинтересувал от еврейската вяра. Корнилий, според книгата Деяния на апостолите в Новия завет, бил праведен и благочестив човек, който се молил и винаги давал милостиня. Докато се молил, той имал видение на ангел, който му казал да изпрати хора при Петър, който по това време бил в Йопия (съвременна Яфа), пише Actualno.com.

Докато Корнилий изпращал слугите си след Петър, апостол Петър също имал видение, което го подготвило да приеме езичниците. Петър, следвайки Божиите указания, отишъл при Корнилий. Когато Петър пристигнал при Корнилий и чул свидетелството му, той му проповядвал за Исус Христос. След това Корнилий и целият му дом били кръстени в Светия Дух.

Корнилий станал първият езичник, който се покръстил, без първо да спазва еврейския закон, което е било важна стъпка в разпространението на християнството сред нееврейските народи. Това събитие оказва значително влияние върху развитието на ранната църква и определя нейната отвореност към всички народи.

У нас в нощта на предпразненството на Кръстовден, в нощта на 13 срещу 14 септември, хиляди християни почитат празника в Кръстова гора. Тя се намира в средната част на Родопите, на 6 км от село Борово. Хиляди вярващи се изкачват на Кръстовия връх през нощта на 13 срещу 14 септември, за да пренощуват в Кръстова хора и манастир "Света Троица" с надеждата, че там ще получат изцеление от тежките заболявания. За това свидетелстват разказите на хилядите хора, излекували се от тежки заболявания. Кръстова гора е силно енергийно място - носи това име, защото именно там планините образуват кръст. В манастира се съхранява и част от Христовия кръст, донесен в Константинопол от царица Елена. 

Поверия, традиции и обичаи, свързани с празника

Ако вятърът, който духа от юг, обърн посоката си и стане западен, това ще доведе до дъжд. Ако на този ден луната е червена, това вещае, че времето ще бъде ветровито.

В този ден не трябва да спите на две възглавници, защото в противен случай висшите сили ще ви отнемат щастието в любовта и работата. Не трябва да приготвяте за любимия човек ястия с люта ряпа - това вещае раздяла. Забранено е да се вдигат сватби на този ден - двойката ще бъде нещастна.

На този ден предците ни са събирали кореноплодни зеленчуци от градината, по-специално моркови, репички и цвекло. Смятало се, че оттогава коренът вече не расте в земята, а започва да изсъхва.

Още новини четете в категория Култура
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/mediamall_info
Не пропускайте най-важното и в Google News!

Коментирай

(няма да бъде публично показан)
Алармирайте ни - Mediamall

Времето тази седмица

София Сряда 09.10.2024 15.7 °C
Варна Сряда 09.10.2024 17.2 °C
Бургас Сряда 09.10.2024 19.1 °C
Пловдив Сряда 09.10.2024 18.8 °C
Стара Загора Сряда 09.10.2024 17.2 °C
Русе Сряда 09.10.2024 19 °C
Благоевград Сряда 09.10.2024 11.5 °C

Дневен хороскоп