С какви темпове електрическите превозни средства губят остатъчната си стойност на вторичния пазар? На този въпрос се опита да отговори анализ на Wired, изследвайки цените на електромобилите във Великобритания и САЩ. Изводите са доста интересни и могат да шокират много собственици на е-коли.
Проучването обхваща шест доста популярни модела. Филтрите за търсене пък са настроени на 12 месеца като „възраст” на електрическото превозно средство и 16 000 км (10 000 мили) като пробег.
Моделът Audi e-Tron GT губи 49% от цената си през първата година. Въпреки обаче факта, че нов такъв електромобил се предлага във Великобритания за впечатляващите $138 000. Американският Ford Mustang Mach-E губи 52% от стойността си през първата година на експлоатация, а моделът Polestar 2, произведен от китайската Geely в сътрудничество с Volvo, губи същите 52% от цената си през годината.
В сравнение с тях, малко по-добре изглежда Tesla Model 3, който губи 45% от стойността си на британския пазар през първата година. Авторите на изследването отчасти обясняват това с факта, че Tesla се опитва редовно да подобрява потребителските качества на своите електромобили чрез непрекъснато актуализиране на софтуера.
Интересно е също така, че в Обединеното кралство пробегът на едно EV не намалява остатъчната му стойност толкова много, колкото възрастта на колата. Например, ако Polestar 2 увеличи пробега си от 16 000 на 32 000 км, цената на електромобила на вторичния пазар намалява само с 2%. По-скъпото Porsche Taycan демонстрира приблизително същата динамика.
След първите 12 месеца експлоатация възрастта на автомобила също има малък ефект върху остатъчната цена. В същото време, на британския вторичен пазар като цяло, ако вземем предвид статистиката за автомобили с двигатели с вътрешно горене, такива темпове на загуба на стойност не са типични. По правило, сравнимите ДВГ модели на същата възраст са около 40% по-скъпи от подобни употребявани електрически превозни средства.
На американския пазар загубата на остатъчна стойност на електромобилите не е толкова бърза, но лесно може да надхвърли 40% през първата година. Освен това средният годишен пробег тук е значително по-висок от този в Обединеното кралство: 22 400 срещу 11 200 км.
Според статистиката на iSeeCars, на вторичния пазар в САЩ една електрическа кола губи средно 49,1% от първоначалната си стойност за пет години. При автомобилите с двигатели с вътрешно горене тази загуба на стойност не надвишава 38,8%, а недостигът на автомобили, причинен от пандемията, повиши цените на вторичния пазар и те все още надхвърлят нивото от 2019 г. Сега средната цена на употребявана електрическа кола в САЩ е паднала до 28 800 долара, докато при ДВГ колите е 31 400 долара.
Притесненията относно цената за смяна на тяговите батерии не са напълно основателни, тъй като приблизително само 2,5% от собствениците на електромобили във Великобритания изпитват такава нужда през живота си, а цената на процедурата варира от 6500 до 20 000 долара.
Купувачите на скъпи електромобили на вторичния пазар губят повече. Например, във Великобритания Mercedes-Benz EQE губи 51 000 долара от стойността си за три месеца експлоатация с пробег от 7200 км. Буквално поевтинява с $615 на ден, дори и да не е бил използван в определен момент.
Честото пускане на нови модели на пазара също допринася за бързото обезценяване на вече използваните автомобили. Тази ситуация обаче не попречи на електромобилите да заемат 18,5% от първичния пазар във Великобритания в края на юли тази година. В САЩ техният дял достигна 6,8%, четири пъти пред акумулаторните хибриди.
Електрическият автомобил, както обобщават авторите на анализа, е склонен да губи стойността си възможно най-много през първите 12 месеца, след което цената му повече или по-малко се стабилизира. От тази гледна точка има смисъл собственикът да разчита на дългосрочна експлоатация. Купуването на „млада” електрическа кола с пробег също изглежда доста изгодно.
Източник: technews.bg, Гласове