SpaceX, водена от Илон Мъск, продължава да разширява границите на частните космически мисии с амбициозния проект Polaris Dawn. Мисията е ръководена от милиардера Джаред Айзъкман и ще отведе екипажа по-далеч от Земята, отколкото която и да е пилотирана мисия от програмата Apollo през 1972 г.
Това не е мисия на NASA, а изцяло частен проект, което предизвиква дебати относно правните аспекти на международния космически договор, подписан през 1967 г. Член VI от Договора за космоса (OST) предвижда, че частни компании трябва да действат под надзора на държавата, в която са регистрирани. В случая на Polaris Dawn, обаче, няма никакво правителствено наблюдение, което повдига въпроса дали САЩ нарушават международните си задължения.
Въпросът за ролята на частните компании в космоса става все по-актуален. Откакто космическият туризъм стана реалност, с компании като Virgin Galactic и Blue Origin, се повдигат въпроси за регулиране на техните дейности. Договорът за космоса обещава, че изследването на космическото пространство ще бъде в полза на цялото човечество, но с навлизането на частни корпорации в тези дейности, се отваря врата към нови предизвикателства.
Космическите разходки са били ключови за развитието на космическите технологии – от мисиите на Apollo до изграждането на Международната космическа станция. Въпреки огромните рискове, като експозиция на радиация, микрометеорити и декомпресионна болест, те остават съществени за поддържане на космическите апарати. Polaris Dawn ще добави нова глава в тази история, като демонстрира способността на частната индустрия да извършва сложни космически операции.
Експертите предупреждават, че липсата на адекватен надзор над частни мисии като Polaris Dawn може да създаде правни и безопасностни рискове. Въпреки че SpaceX разполага с едни от най-добрите експерти по безопасност, независим надзор е от решаващо значение за бъдещето на космическите изследвания. Според експерти, международните регулации трябва да бъдат подобрени, за да се избегнат конфликти и да се гарантира безопасността на всички участници в космическите мисии.
Източник: aljazeera.com
Превод и редакция: Mediamall