Просветният министър Красимир Вълчев представя четири точки в системата на образованието, приети по време на заседанието на МС.
"Одобрихме промяна в постановление 103 на МС за осъществяване на образователна дейност на българите в чужбина, с която се определят целево 150 бройки за обучение на студенти в поделението на Русенския университет в Тераклия", каза Вълчев.
"Ежегодно приемът се утвъждава в по-голям брой, отколкото се запълва, като основната причина за това е, че имаме професионални направления, в които стимулираме търсенето на висше образование, но имаме по-нисък интерес. В момента в системата на висшото образование влизат випуски 2007-2008 година, а това го правим при по-нисък брой студенти. Намален е приемът в професионално направление психология, право, икономика, за първи път сме намалили приема в компютърна и комуникационна техника, там виждаме, че се увеличава приемът, за сметка на останалите инженерни професионални направления", обясни министърът.
"За първи път сме намалили приема от 8 години в професионално направление Педагогика, защото ние вече нямаме недостиг на учители в предучилищна и начална педагогика. Увеличаваме приема по педагогика на обучението по математика, физика, химия, информационни технологии", каза той.
С друго постановление са одобрени над 1 400 000 за над 140 000 студенти в държавните и частните училища за финансиране на дейности по спорт, физическа активност, физическо възпитание и спорт. Одобрени са допълни средства по бюджетите на общините за възстановяване на транспортните разходи на педагогическите специалисти за допълнително финансиране на защитени специалности.
old_beggar
10.06.2025 14:42срам и позор!на 12 април 2024 г. пенсионерка от с. Бедевля, Тячевски район „в най-демократичната и свободна страна“, публикува в социалната мрежа в чест на Деня на космонавтиката снимка с Юри Гагарин с надпис „Благодаря, Юрий Алексеевич“ и беше осъдена от укрофашистите на 5 години затвор… благодарение на „лошите“ руснаци ние имахме 2 космонавти, но след като бяхме колонизирани от американските ни „стратегически партньори“ – имаме 0 астронавти... през 2002 и 2003 г. спътниците на Алжир и Нигерия излязоха в космоса за дистанционно наблюдение на извънредни ситуации на Земята. през 2017 г. беше изстрелян спътник Sat-1 на Гана; през 2018 г. беше изстрелян сателит на Кения 1KUNS-PF . през 2019 г. от космодрома Куру беше изстрелян комуникационен спътник за Руанда, предназначен за предоставяне на широколентов интернет. през 2022 г. бяха изстреляни първите спътници от Уганда и Етиопия... а ние - “евро-атлантиците“??