До десет години ще бъде решен трайно проблема с водоподаването на Плевен и Ловеч. Това съобщи служебният регионален министър Виолета Коритарова.
На 7 ноември тя и министърът на околната среда и водите сесрещнаха с кметовете на Плевен, Шумен и Търговище заради липсата на вода. Докато бъде изграден язовир "Черни Осъм", от министерството предлагат серия от краткосрочни и средносрочни мерки, за да облекчат ситуацията с водоподаването, предава БНТ.
От три месеца Плевен е на воден режим, като през последните 15 дни той е още по-тежък. "Не знаеш кога ще тръгне и кога ще спре, те го водят, че ще има режим от толкова до толкова, но това не е гаранция". "Не можем нищо да направим, а представяте ли си, ако имаме деца". "Ако платиш шест кубика, четири е въздух, два са ти вода".
"Сутрин ставаме рано, за да се изперем, да се изкъпем, каквото има с вода да си свършим и после чакаме шест часа". "Може болести, епидемии да тръгнат". От болести и епидемии се опасява и кметът на града.
"Бях принуден да потърся помощ от правителството, в случая - Министерството на околната среда и водите и Министерството на регионалното развитие, защото наистина проблемът не може да бъдерешен само с възможностите на община Плевен и на областта", обясни Валентин Христов.
"Проблемът с водата в Плевен е от години, Плевен е единственият областен град, който няма воден цикъл, не е осъществен през годините, но наистина няма чудо, което да пусне водата веднага в града", каза още кметът.
"У мен буди изключително голяма тревога, този факт, хора които састрадали и продължават да страдат от липса на вода, местната власт не организира подаването и изобщо участието на проекти към министерството на регионалното развитие с отпуснатия изключително голям ресурс от държавния бюджет", Петър Димитров.