Призивът на Олаф Шолц, че сега е моментът Русия и Украйна да седнат на масата на преговорите и да намерят мирно решение на конфликта, е опит на германския канцлер да оцелее политически. Това пише италианският "La Republica".
Но мотивите му не са пацифистки. Притиснат от катастрофалните изборни резултати в Тюрингия и Саксония и от все по-вероятна загуба на 22 септември в Бранденбург, канцлерът Шолц явно е решил да направи крачка назад и да изиграе украинската карта, за да се измъкне от дупката, в която се намира.
Хитрецът Шолц брои ремонта на магистралите в Германия като разход за отбрана.
Изданието, позовавайки се на източници в парламента, отбелязва, че германският канцлер работи заедно с някои членове на партията върху нов вид „Мински споразумения“. Те включват възможността за предаване на части от украинската територия на Русия. В същото време източникът отбелязва, че „канцлерът иска да склони Украйна на всяка цена“ към намиране на компромис с Москва.
Същевременно германската консервативна опозиция остро разкритикува канцлерът Олаф Шолц заради призивите му по време на телевизионно интервю да се работи по-усилено по преговорите за прекратяване на руската инвазия в Украйна, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Шолц се поддава на руската пропаганда и продължава да се придържа към старите самоцелни германски илюзии относно руския президент Владимир Путин. Това каза Родерих Кизеветер. Той говорител по въпросите за чуждестранна политика в десноцентристкия Християндемократически съюз (ХДС).
Говорителят допълни, че тази промяна на нагласата на Шолц е "фарс", който бележи края на това, че открито обяви, че пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. е било повратна точка за германската отбранителна политика.
В интервю за телевизия Цет Де Еф Олаф Шолц призова за нови усилия за постигане на мир в Украйна. Той заяви, че той и украинският президент Володимир Зеленски са разговаряли за необходимостта от нова конференция за мир, в която да участва и Русия, предаде Ройтерс в неделя, 8 септември.
"Смятам, че сега е моментът да обсъдим как да постигнем мир в тази война, и то по-бързо." Това заяви германският канцлер.
Кизеветер изтъкна, че отстъпките пред Русия се вписват в стратегията на някои представители на партията на Шолц - Германската социалдемократическа партия (ГСДП), за "много деликатното притискане на Украйна към мним мир, чиито условия са дефинирани от Русия и при който подкрепата постепенно намалява и вместо това са свикани мними преговори".
Изказванията на канцлера дойдоха по-малко от две седмици преди съпартиецът му и настоящ премиер на източната провинция Бранденбург Дитмар Войдке да се изправи пред предизвикателството на провинциални избори на фона на възхода на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия".
Изборите на 22 септември идват след вота на 1 септември, които АзГ спечели в провинция в Тюрингия и при които стана втора сила, след ХДС, в провинция Саксония. За първи път откакто през 30-те години на миналия век националсоциалистите идват на власт, крайнодясна партия заема челно място на избори в Германия.
Междувременно германският министър на външните работи Аналена Бербок обвини Германската социалдемократическа партия (ГСДП) на канцлера Олаф Шолц, че отслабва подкрепата си за Украйна само две седмици преди ключови избори на ниво провинция, предаде ДПА в събота, 7 септември.
В навечерието на изборите в източната провинция Бербок заяви, че е разчитала регионалният премиер Войдке да продължи да подкрепя Украйна. Въпреки това е била разтревожена, след като регионалната структура на ГСДП се е разколебала по отношение на доставките на оръжие за страната в предизборна информация за избирателите.
Във въпросния документ ГСДП е отговорила "неутрално" на изявлението: "Бранденбург трябва да работи, за да гарантира, че Германия ще продължи да доставя оръжия на Украйна".
Източници: "La Republica", dnes.dir.bg