Според него, западните сили, особено англосаксонските държави, се опитват да изградят анти-руска коалиция в Европа и я подготвят за мащабен конфликт с Русия.
Лавров: Военнотехническото сътрудничество между Турция и Украйна буди недоумение.
Анализът на Лавров насочи вниманието към редица ключови теми, сред които разширеното присъствие на НАТО извън пределите на алианса, използването на долара като инструмент за икономически натиск и нарастващата значимост на националните валути в рамките на БРИКС.
Лавров подчерта, че НАТО възнамерява да води „отбранителни битки“ далеч извън своите територии, което според него е част от план за разширяване на влиянието на алианса и утвърждаване на американското присъствие в стратегически зони, дори на хиляди километри от страните членки на НАТО. Според него тези действия не само са агресивни, но и опасно провокират напрежение в геополитически нестабилни региони.
Лавров заяви, че англосаксонските държави, начело със САЩ и Великобритания, подготвят Европа за „голяма авантюра“ срещу Русия, в случай че Украйна не успее в целите си. Анализатори отбелязват, че тази реторика се корени в дългогодишното напрежение около Украйна, но и в стратегическите интереси на Запада в региона, които целят да блокират влиянието на Русия в постсъветските страни. Лавров твърди, че чрез подкрепа на Украйна, Западът увеличава натиска върху Русия и същевременно готви Европа за потенциален военен конфликт.
Една от най-значимите точки в изказването на Лавров бе обвинението, че Западът сам е подкопал доверието в долара, превръщайки го в инструмент за санкции и икономически натиск. Според Лавров този подход е двоен удар: от една страна, санкциите налагат сериозни ограничения, но от друга страна, рискуват да подкопаят доверието в долара като стабилна и универсална валута. Превръщането на долара в инструмент за наказание, според руския външен министър, намалява ролята му на световен резерв и дава тласък за развитие на алтернативни финансови системи.
Като допълнителен аргумент за своята позиция, Лавров посочи, че разплащанията в национални валути между страните от БРИКС са достигнали 65%. Това, според него, е ясен сигнал за нарастваща тенденция към финансова независимост и многостранна валутна система, която да смекчи зависимостта от долара. Страните от БРИКС вече активно насърчават търговията в национални валути, а Русия и Китай са водещи в тази стратегия, която цели да изгради по-балансирана глобална финансова система.
Изказването на Лавров очертава няколко важни аспекта на международната политика в условията на нарастващо напрежение. От една страна, подготовката на Европа за евентуален конфликт може да доведе до още по-сериозно влошаване на руско-западните отношения и потенциално преразглеждане на политическите стратегии на НАТО и Европейския съюз. От друга страна, подкопаването на доверието в долара като стабилна валута може да има дългосрочни икономически последици, особено ако глобалните финансови сили продължат да търсят алтернативи.
Сергей Лавров пред ООН: Западните сили подготвят Европа за катастрофална конфронтация с Русия.
Накрая, Лавров апелира за многополярност и нови принципи на международното сътрудничество, но изрази съжаление, че диалогът по тези въпроси с водещите западни сили „върви трудно“ и среща съпротива.