Базираното в източната част на Либия правителство обяви в понеделник, че всички петролни полета на територията му ще бъдат затворени, спирайки производството и износа на петрол. Въпреки това, базираната в Триполи „National Oil Corporation“ (NOC), която има контрол над петролните ресурси на страната, все още не е потвърдила тази информация.
Конфликтът между либийските фракции за власт и контрол върху приходите от петрола и Централната банка на Либия (CBL) продължава да ескалира. Правителството в Бенгази, макар и не международно признато, контролира повечето нефтени полета чрез военния лидер Халифа Хафтар. Либия, един от основните производители на петрол в региона на Средиземно море, изпитва значителна нестабилност след бунта през 2011 г., който беше подкрепен от НАТО. Страната се раздели през 2014 г. на враждуващи източни и западни фракции, които привлякоха подкрепа от Русия и Турция.
Откриха масов гроб на най-малко 65 мигранти в Либия.
Последната вълна от напрежение възникна след опити на политически фракции да отстранят ръководителя на Централната банка Садик ал-Кабир, което предизвика мобилизация на съперничещи въоръжени групировки. Централната банка остава единственият международно признат депозитар на приходите от либийския петрол, които са от решаващо значение за икономиката на страната, раздирана от години на конфликти.
Правителството в източна Либия не уточни за колко време ще останат затворени петролните полета. Източната част на страната, където заседава парламентът, е под контрола на Либийската национална армия (LNA) на Халифа Хафтар, докато международно признатото правителство в Триполи се ръководи от министър-председателя Абдулхамид Дбейбе. През август NOC обяви извънредни обстоятелства в едно от най-големите нефтени находища в страната, Шарара, с капацитет от 300 000 барела на ден, поради протести в региона.
Източник: reuters.com
Превод и редакция: MEDIAMALL.info