На столичния кмет Васил Терзиев му бяха подсказани възможни решения за кризата в транспорта - прехвърляне на средства от различни пера, теглене на заеми, резерви, вдигане на цените на билетите или на зоните за паркиране. Крива е сметката за приходите в столичния бюджет. Така политологът Георги Киряков коментира в студиото на "Здравей, България" транспортната криза в столицата, която остави гражданите без обществен превоз за близо седмица.
Терзиев е длъжен да си намери мнозинство, за да не блокира София. В момента в СОС има такова, но сформирано от опозицията, която кметът не успя да привлече към себе си. В случая с кризата с градския транспорт добре пасва репликата на Тодор Живков "решава този, който има пари". Точно такъв тип диалог се получи между Борисов и Терзиев. И двете страни са прави за себе си - необходимо е мнозинство в СОС, за да се работи ефективно. Борисов обаче е минал през същото в първия си мандат като кмет, когато имаше криза с боклука. Трудно ще се направят избори с легитимно избран кмет, той може да управлява с плаващи мнозинства, търсещи подкрепа по определени теми", коментира Киряков.
До намесата на правителството се стигна, след като кметът на София Васил Терзиев не успя да постигне договорка с протестиращите и да прекрати транспортната блокада на столицата.
Политологът Любомир Стефанов смята, че е голяма грешка да станеш кмет на София, без да знаеш с какво се захващаш.
"Терзиев се учи по трудния начин и разбира как трябва да конструира мнозинства. Неговата формация ПП разчиташе на "Спаси София" в СОС, но тя се оттегли. Отсъства комуникацията за проблемите от страна на кмета, като няма мнозинство програмата му трябва да се адаптира, а не да стои в окопите. Оттук нататък изглежда, че ще има проблеми, с които е невъзможно да се справи. Терзиев като че ли не разбира какво е да си кмет на столицата, тук живеят 1/4 от българите, той е петия човек в държавата. Това не си личи. Местните власти са заложници на централната, защото нямат достатъчно приходи. От години транспортът е на държавна субсидия, което значи, че няма пари, местните данъци и такси не стигат за покриване на разходите. Трябва да се мисли за нов Закон за местната власт", заяви Стефанов.