Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) ще извърши инспекции на ядрените съоръжения в Иран.
Това заяви генералният директор на организацията Рафаел Гроси, подчертавайки, че подобни проверки са ключова част от постигнатото споразумение между САЩ и Иран, съобщава ДПА.
По думите му конкретният график не е от решаващо значение, тъй като процесът е вече договорен.
„Дали това ще се случи след два дни, след една седмица или след десет дни – това е важно, но не е от решаващо значение. Това ще се случи“, посочи Гроси пред журналисти по време на пресконференция в японската атомна електроцентрала „Фукушима-1“.
Ден по-рано говорителят на иранското външно министерство Есмаил Багаи заяви в Техеран, че към момента не са предвидени инспекции на ядрени обекти, повредени по време на военни действия.
Сред тях се намират и съоръжения, в които се съхранява уран, обогатен до ниво, близко до необходимото за производство на ядрено оръжие.
Изявлението поставя под въпрос готовността на страната да допусне международни проверки в краткосрочен план.
От своя страна Рафаел Гроси се позова на рамковото споразумение между Вашингтон и Техеран, според което обогатеният уран трябва да бъде разреден под наблюдението на МААЕ.
По негови думи договореността е постигната на най-високо политическо ниво между двете държави.
„Очевидно, за да се случи това, ще трябва да проведем инспекции“, заяви директорът на агенцията, като допълни, че работата по процедурите и сроковете ще започне в близко бъдеще.
Той подчерта още, че изпълнението ще става в сътрудничество с иранските власти.
От своя страна вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс коментира след последните преговори с иранската страна в Швейцария, че Иран е изразил готовност да позволи на инспекторите на МААЕ да се завърнат в страната.
По думите му обаче към момента все още не е определен конкретен график за това.







???? Top Up 169.76 Dollars ->> graph.org/BALANCE-3682444-USD-04-21-3?hs=f4610339800ac87fad6a80ba7affff6d& ????
25.06.2026 05:46y1cwk5